Yükleniyor...

Japonya’nın Mali Otoriteleri Ulusal Kripto Para Birimi İçin Bir Arada

Japonya'daki mali otoriteler, kendi kripto para birimlerini yaratma sürecini hızlandırıyor.

japonya kripto para

Japonya’daki mali otoriteler, kendi kripto para birimlerini yaratma sürecini hızlandırıyor. Maliye Bakanlığı (MOF), Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatmadan önce net bir vizyon oluşturmak için toplantılar yapmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yakın tarihli bir habere göre BOJ, FSA ve MOF tarafından yapılan toplantılarda ülkenin en önde gelen finans yetkilileri dijital para birimini başlatmanın potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını tartıştılar. Merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), sınır ötesi finansal işlemler ve daha kolay erişim nedeniyle Japonya’nın çevrimiçi varlığını güçlendirebileceğine inanıyorlar. Bununla birlikte, para otoriteleri yasadışı kullanım olasılığını da görüşmektedir. Onlara göre, dijital paralar kara para aklama ve diğer mali suçlar için ortam yaratabilir. Raporda, son toplantıya Maliye Bakan Yardımcısı Yoshiki Takeuchi, FSA Bakan Yardımcısı Ryozo Himino ve BOJ uluslararası ilişkiler müdürü Shinichi Uchida’nın katıldıkları belirtildi. Toplantıda ayrıca, dijital para biriminin mevcut dolar merkezli küresel finansal sistemi nasıl etkileyeceğini tartıştılar.

Kripto Para Birimleri Araştırılıyor

Japonya Merkez Bankası Başkası Haruhiko Kuroda, bir CBDC’nin başlatılmasının çeşitli gereksinimlere uymak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Artan bir ihtiyaç olduğunda uygun bir şekilde hareket edebilmemiz için araştırma ve incelemeyi teknik ve yasal perspektiflerden geliştiriyoruz.”

Japonya’nın CBDC Etkinliği

Bu ayın başlarında Japonya, bir CBDC oluşturulması için hazırlanmış teklifler yayınlayacağını kaydetti. Hareket, Çin’in bu alandaki ilerlemelerine doğrudan bir tepki olarak ortaya çıktı. Ülkenin iktidar partisinin kıdemli bir milletvekili olan Norihiro Nakayama, Japonya’nın yeterince rekabet etmek istiyorsa ABD’ye ihtiyacı olduğunu açıkladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x