Yükleniyor...

Joe Biden, ABD Başkanı Seçilirse Türk Lirasının Akıbeti Ne Olur?

Bu sabah TL açısından güzel bir gün olmadı ve dolar/TL ve 7,94, euro/TL’de yeni zirveler görüldü

ABD Joe Biden Turk Lirasi

Bu sabah TL açısından güzel bir gün olmadı ve dolar/TL ve 7,94, euro/TL’de yeni zirveler görüldü. Dolar/TL’de 7.90, euro/TL’de 9,30 zirveler görülürken; ABD’li dev yatırım bankası JP Morgan’ın TL’yi de konu alan çarpıcı raporu gündemi sarstı. ABD başkanlık seçimi sonuçlarının gelişen ülkelerin para birimlerine etkisinin konu alındığı 4 farklı durumu gösteren banka, “Biden ABD Başkanı olarak seçilirse en çok TL ve Rus Rublesi kaybedecek” diyerek tartışmaların fitilini ateşledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ocak 2020’ye 5,94 ile başlayan dolar/TL paritesi, bugün 7,94 ile yine zirveyi gördü ve ABD’de TL’nin geleceğine ilişkin sarsıcı bir rapor da gündem oldu.

Yerli kripto para topluluğundan Selcoin de bu duruma dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı;

“JP Morgan yeni bir açıklama yaptı. Biden seçilirse en çok Rus Rublesi ve Türk Lirası değer kaybeder dedi.”

ABD’li dev yatırım bankası JP Morgan’ın 3 Kasım’daki seçimlere ilişkin düzenlenen  raporda; Joe Biden’ın olası başkanlığından en olumsuz etkilenecek para birimlerinin Türk Lirası ve Rus Rublesi olacağı kayda geçti.

Olası 4 Senaryo 

Rapora göre eğer Biden başkan seçilir ve Biden’ın partisi Demokrat Parti de Senato’da çoğunluğu alırsa ilk senaryoya göre  en olumlu etkilenecek para birimleri Çin Yuanı, Meksika Pesosu ve Güney Afrika Randı olacak ve en olumsuz etkilenecekler ise Türk Lirası ve Rus Rublesi olacak.

Kısacası rapora göre Türk ve Rus tahvilleri kaybederken, kazananlar ise Meksika, El Salvador, Jamaika ve Dominik Cumhuriyeti tahvilleri olacak.

Biden başkan seçilir ancak Senato’da çoğunluk Cumhuriyetçiler’de kalırsa; bu ikinci senaryoda da kazanan ve kaybeden para birimleri büyük ölçüde aynı kalacak ve TL yine en olumsuz etkilenecekler arasında olacak.

Türk Lirası için Trump’ın Seçilmesi Önemli

Jp Morgan’ın yayınladığı rapora göre, Trump başkan seçilir ve Senato’da çoğunluk Cumhuriyetçiler’de olursa bu üçüncü senaryoda “kazananlar” Türk Lirası ve Rus Rublesi, kaybedenler ise Çin Yuanı ve Meksika Pesosu olacak.

Seçimler belirsizlik ile sonuçlanır ve sonuç mahkeme tarafından belirlenirse son senaryoda ise kaybedecekler Güney Afrika Randı ve Meksika Pesosu olacak, kazanan ise olmayacak.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x