Yükleniyor...

John McAfee, Koronavirüsü Küçümsüyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19), Batı Avrupa'daki birçok ülke ile dünya çapındaki yayılımını sürdürüyor.

john mcafee korona

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19), Batı Avrupa’daki birçok ülke ile dünya çapındaki yayılımını sürdürüyor. Her gün bu hastalık yüzünden binlerce vaka rapor ediliyor, ölüm sayısı artmaya devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle ekonomik kriz ortaya çıktı, hem geleneksel hem de kripto para borsalarında ciddi düşüşler yaşandı.

Ancak ünlü siber güvenlik uzmanı John McAfee, virüsü ciddiye almıyor gibi görünüyor ve hatta virüsle ishali karşılaştıracak kadar ileri gitti.

McAfee Durumu Hafife Alıyor

Koronavirüsün, dünyanın şu anda yüzleşmesi gereken en ciddi zorluklardan biri olduğunu söylemeye gerek yok. Tüm dünyada yaklaşık 9 bin ölüm yaşandı. Şu anda ise 213 binden fazla insan enfekte durumda. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 3 Mart itibariyle virüsün ölüm oranı yüzde 3,4 idi, bu kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir şey. DSÖ’ye göre mevsimsel grip; enfekte olanların yüzde 1’inden çok daha azını öldürmektedir. Yine de, birçok insan koronavirüs ve grip arasında bir karşılaştırma yapıyor ve sorunun ciddiyetini göz ardı ediyor.

John McAfee şu ana kadar virüsü ciddiye almayı reddetti. Dahası, koronavirüs ile aynı zaman dilimi içinde ishalin 1.5 milyon insanı öldürdüğünü dile getiren bir kıyaslama yaptı. İshalin hafife alınacak bir şey olmadığı ve birçok insanın ondan muzdarip olduğu ve ölüme sebebiyet verdiği doğru ancak, sağlık örgütlerine göre çoğu ishal düşük maliyetli müdahaleler kullanılarak önlenebilir.

 

Bununla beraber McAfee’nin alaycı bir tweet’i de kaldırıldı. McAfee’nin “Koronavirüs siyah insanlara saldıramaz, çünkü bir Çin virüsü” şeklinde yaptığı paylaşım, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Bobby Rush tarafından şikayet edilmişti.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner