Yükleniyor...

JPMorgan: 2 Trilyon Dolarlık Likidite Geliyor

Bankacılık devi JPMorgan, Fed'in acil kredi programının, ABD bankacılık sistemine 2 trilyon dolarlık bir likidite sağlayacağını iddia etti.

JPMorgan kripto

Bankacılık devi JPMorgan, Fed’in acil kredi programının, ABD bankacılık sistemine 2 trilyon dolarlık bir likidite sağlayacağını iddia etti.

JPMorgan‘a göre, Fed’in acil kredi programıyla birlikte ABD ekonomisine 2 trilyon dolara yakın bir fon enjekte edilebilir. Bu hamle, son zamanlarda ortaya çıkan bankacılık krizlerinin önüne geçerek, ekonomideki likidite sıkışıklığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Ayrıca JPMorgan stratejistleri, ABD bankacılık sisteminde halen daha 3 trilyon dolarlık bir rezervin bulunmasına rağmen, bunun büyük bir kısmının en büyük bankalar tarafından tutulduğunu aktardı.

ABD Ekonomisine 2 Trilyon Dolarlık Hamle

JPMorgan, Fed tarafından oluşturulan yeni bir kredi programının, piyasaya 2 trilyon dolarlık likidite sağlayacağını belirtti.

Londra’daki bir grup stratejist, Çarşamba gününe ait bir müşteri notunda, “Fed’in Banka Vadeli Fonlama Programı’nın kullanımı muhtemelen büyük olacak.” dedi. Stratejistler, en büyük bankaların programdan yararlanma olasılığı düşük olsa da, program için öngörülen maksimum kullanımın 2 trilyon dolara yakın olduğunu belirttiler.

JPMorgan‘ın ve diğer stratejistlerin üzerinde durduğu bu likidite hamlesi, geçtiğimiz günlerde yaşanan banka çöküşlerinin ardından geldi. ABD’li yetkililer, bankaların iflas etmesinin ardından, fon sağlamak ve devlet borçlarının satılmasını önlemek amacıyla bu programı oluşturdu.

JPMorgan, Banka Vadeli Fonlama Programı‘nın son dönemlerde ortaya çıkan likidite sorunlarını çözmesi gerektiğini aktardı. Ayrıca JPMorgan, geçtiğimiz yıl gerçekleşen sıkılaşmayı tersine çevirmek için bankacılık sistemine yeterli rezerv girişi olması gerektiğini savundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner