Yükleniyor...

JPMorgan 230 Milyar Dolarlık Varlığı Brexit Kapsamında Almanya’ya Taşıyor

JPMorgan Chase & Co.

JPMorgan 230 Milyar Dolarlik Varligi Brexit Kapsaminda Almanyaya Tasiyor

JPMorgan Chase & Co., İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasının bir sonucu olarak Birleşik Krallık’tan Frankfurt’a yaklaşık 200 milyar euro (230 milyar dolar) taşımaya karar verdi, bu gelişme de onu Almanya’nın en büyük bankalarından biri yapacak bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Konuya vakıf olan kişiler, ABD bankasının varlıklarının Frankfurt merkezli yan kuruluşuna geçişini yıl sonuna kadar bitirmeyi planladığını söyledi. Değişiklik bankayı ülkenin en büyük altıncı bankası olma yoluna götürebilir.

Frankfurt’ta bulunan JPMorgan sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Aktarılacak varlıklar, JPMorgan’ın toplam bilançosunun %10’undan biraz daha azını temsil ediyor. Aynı zamanda Bundesbank istatistiklerine göre, Haziran ayı sonunda yabancı bankaların Alman şubelerinde tutulan toplam varlıkların neredeyse yarısını temsil ediyor.

Brexit geçiş döneminin sona ermesine dört aydan az bir süre kala uluslararası bankalar, JPMorgan’ın Londra operasyonları da dahil olmak üzere Birleşik Krallık merkezli firmaların elinde tutmayacağı ihtimali göz önüne alındığında, müşterilerine hizmet edebileceklerinden emin olmak için Avrupa Birliği’ndeki operasyonlarını güçlendiriyorlar.

jpmorgan

Bloomberg News’in bildirdiğine göre; bu artan olasılık göz önüne alındığında, banka geçen hafta 200 Londra personeline Paris, Frankfurt, Milano ve Madrid dahil olmak üzere kıta Avrupası şehirlerine taşınmalarını söyledi.

Ancak bu durum sadece Brexit’ten kaynaklanmıyor. JPMorgan defalarca Alman biriminin yatırım bankacılığı, kurumsal bankacılık ve varlık yönetiminde pazar payı arayacağını söyledi. JPMorgan Almanya’daki faaliyetlerini istikrarlı bir şekilde güçlendirirken, Frankfurt merkezli birimin başkanı Dorothee Blessing ek sorumluluklar üstleniyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre; banka geçen yılın aynı döneminde birincilikten bu yıl bugüne kadar Alman hisse senetlerinde dördüncü sıraya geriledi. Ülkede birleşme ve satın alma danışmanlığında birinci sıradan ikinci sıraya gerilerken, sendikasyon kredilerinde altıncı sıradan beşinci sıraya yükseldi.

Banka, JP Morgan AG olarak bilinen Frankfurt yan kuruluşu tarafından denetlenmek üzere Paris, Amsterdam ve Kopenhag dahil olmak üzere Avrupa merkezlerindeki şubelerini yeniden atadı. Birim ayrıca, bu yıl sonuna kadar öz sermayesini üçe katlayarak 16,7 milyar Euro’ya çıkarmayı planladığını da belirtti.

JPMorgan en büyük geçişi Frankfurt’a yapmış olsa da; Citigroup Inc., UBS Group AG ve Standard Chartered Plc dahil olmak üzere diğer bankalar Almanya’nın finans merkezinde para toplamayı seçti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner