Yükleniyor...

JPMorgan: Bitcoin Ayı Piyasası Kurumsal Yatırımcıları Korkutuyor

Kurumsal yatırımcılar uzun süredir kripto para ayı piyasasından korkuyor.

jpmorgan Bitcoin

Kurumsal yatırımcılar uzun süredir kripto para ayı piyasasından korkuyor. En azından küresel pazar stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou da dahil olmak üzere JPMorgan Chase & Co. analistlerinden oluşan özel bir ekibin değerlendirmesi bu yönde.

JPMorgan ekibi 14 Aralık tarihli bir araştırma notunda şu ifadeye yer veriyor: “Bitcoin ticaretine finans kurumlarının katılımı azalmaya devam ediyor.” Panigirtzoglou, kripto para işlem hacimlerinin düştüğünü ve Bitcoin geleceğine ilgi duyduğunu söylüyor.

JPMorgan: Altcoin’ler Eziliyor

JPMorgan’ın araştırma sonucunda paylaştığı bir başka notta “Diğer kripto para birimleri piyasadaki düzeltme aşamasında orantısız bir şekilde acı çekmeye devam ediyor.” deniliyor.

Tüm bunlarla birlikte JPMorgan, kripto kışının madencileri kârsız hale getirdiğini ve bunun kitlesel bir yıpranaya neden olduğunu söylüyor. JPMorgan bu iddiasını son birkaç ay içinde Bitcoin madenciliğindeki hashrate değerindeki düşüşe bağlıyor. JPM, birçok madencinin madencilik faaliyetini sonlandırmak zorunda kaldığının da altını çiziyor.

Piyasanın önemli isimleri ise analistlerin madencilik faaliyetlerine odaklanmalarından dolayı büyük resmi gözden kaçırdıklarını söylüyor. Kripto para yatırım fonu Digital Currency Group’un kurucusu olan Barry Silbert, madencilik maliyetlerinin varlık sınıfına değer katmak için uygun bir ölçüt olmadığını belirtiyor. Silbert, kripto para madenciliği operasyonlarının uzun vadeli bir yatırım olduğunu ve kısa vadeli kazançların düşünülmemesi gerektiğini söylüyor.

JPMorgan’ın Bitcoin’e yönelik şüpheci yaklaşımı yeni değil ve son zamanlarda üst düzeye çıkmış durumda. Yatırım bankasının CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’den açıkça nefret ediyor ve sık sık onu “bir sahtekârlık” diyerek anımsıyor.

Ekim 2018’de Dimon, Bitcoin’i tekrar ve tekrar küçümsemiş, ancak yasal bir yenilik olduğunu söyleyerek Blockchain’den övgüyle bahsetmişti. O dönem Dimon, “Bitcoin gerçek bir bok. Bitcoin bir fiat para birimi ile aynı değildir, ancak Blockchain gerçek bir teknolojidir.” yorumunda bulunmuştu.

Eylül 2017’de Dimon, herhangi bir Bitcoin aktivitesine katılan JPMorgan tüccarını işinden çıkaracağına dair söz vermişti. Jamie Dimon, Bitcoin hakkında çok fazla önyargılı olsa da diğer birçok yatırım bankasının yöneticileri amiral kripto para birimine daha olumlu yaklaşım sergiliyor.

Mesela Allianz’ın Baş Ekonomisti Mohamed El-Erian, Bitcoin’in mevcut pazardaki yerini korumaya devam edeceğini, ancak kripto para birimlerinin yakında fiat para birimlerinin yerini alacağına inanmıyor.

Kripto Para Evangelistleri: 2019 Efsane Olacak

Kripto para endüstrisi, kurumsal yatırımcılardaki artış beklentiyisiyle 2019’un bir dönüm noktası olmasını bekliyor. Goldman Sachs’ın eski ortağı ve Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz, 2019’da Bitcoin fiyatlarının yeni zirveleri görerek rekor tazelemesini beklediğini söylüyor.

Novogratz şu anki pazar sorunlarından dolayı Bitcoin’le alay eden eleştirmenler için şunu söylemişti: “Devrimler bir gecede gerçekleşmeyecek.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x