Yükleniyor...

JPMorgan’dan Risk Uyarısı ve Dolar/TL Tavsiyesi

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından birisi olan JPMorgan, küresel döviz stratejisi raporunu yayınladı.

jp morgan risk uyarisi dolar tl tavsiyesi

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından birisi olan JPMorgan, küresel döviz stratejisi raporunu yayınladı. Raporda, teknik analizlere dayalı olarak yatırımcılara “dolar sat, TL al” tavsiyesi verildi. Rapora göre kurda son 2 haftadır açık bir biçimde yukarı yönlü bir ivme kaybı yaşandığı dile getirildi.

JPMorgan’ın hazırladığı raporda, kurda önemli ölçüde geri çekilme riski olduğu belirtildi. Bloomberg’in haberine göre bu geri çekilme için kritik önemde bulunan ilk Fibonacci desteği olan 7.1890’ın kırılması gerektiği ifade edildi. Bununla beraber böyle bir kırılma yaşanırsa, bu durumun daha geniş çaplı bir geri çekilmeyi tetikleyebileceği de bildirildi.

JPMorgan’ın hazırladığı strateji notunda, şu ifadeleri kullanıldı:

“Biz 6.7800 ve 5.5000 hedefiyle, 7.6500 zararı durdur seviyesiyle 7.3975’ten 1 birim sattık.”

Dolar/TL Paritesinde Aşağı Yönlü Hareket

Bloomberg’de yer alan habere göre dolar/TL kuru Salı günü 7.4068 ile 7.3714 arasında işlem görüyordu. Kur ardından günü 7.3901’den tamamladı. Kur, sabaha karşı kısa bir süreliğine 7.4169 ile rekor zirveye ulaşmasının ardından geri çekilme yaşayarak, yatay seviyelerde seyretmeye devam etti. Sonrasında düşüş yaşayan kur, yazının yazıldığı sırada 7.34’ten işlem görüyordu.

Anadolu Ajansı’na göre dün 7,3933’ten kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,3970 seviyesinde işlem görüyordu. Fakat sonrasında 7.34’e geriledi.

Analistlere göre bugün, yurt içinde gündem oldukça sakin. Bunun dışında yurt dışında ise ABD’de ufak bir hareketlenme var. Bununla beraber ABD-Çin ilişkileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisine ilişkin gündem ve jeopolitik gelişmeler, kuru etkileyebilir.

Piyasalarda bugün takip edilecek önemli gelişmeler şu şekilde:

  • 15.30: ABD’nin Temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri
  • 17.30: ABD’nin haftalık petrol stokları

Bununla beraber bu hafta küresel piyasalarda gözler Jackson Hole toplantısında olacak. Perşembe günü başlayacak olan toplantı bu yıl online olarak gerçekleştirilecek. Toplantıda, Fed Başkanı Jerome Powell bir konuşma yapacak. Powell’ın yapacağı açıklamalar küresel piyasalar üzerinde çeşitli etkiler yaratabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner