Yükleniyor...

JPMorgan’dan Uyarı: “Dijital Para Birimleri ABD’nin Başına Bela Olabilir”

JPMorgan Chase&Co.

dijital dolar 1280x674

JPMorgan Chase&Co.’daki analistler “Dijital para biriminin yıkıcı potansiyelinden en çok ABD etkilenir ” diye belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan’ın ABD faiz oranı türevleri stratejisi başkanı Josh Younger ile baş ekonomist Michael Feroli şunları yazdı:

Günümüz ekonomisi ABD doları hegemonyası etrafında dönüyor. BÖYLE BİR DURUM EN ÇOK ABD’Yİ ETKİLER.”

Küresel Dolar Sisteminde Daha Kırılgan Bağlantılar

Analistler yakın zamanda doların küresel rezerv para birimi statüsünü kaybetmesini beklemese de, ticaret anlaşması ve SWIFT sistemi de dahil olmak üzere, para biriminin egemenliğinin zayıflamasına dikkat çekti.

ABD Dijital Para Birimlerinde İnisiyatif Almalı

Bankaya göre ; özellikle ABD için dijital para birimleri, jeopolitik risk yönetiminde bir alıştırma mahiyetinde olacaktır.

“Dijital doların üzerine inşa edilmiş bir sınır ötesi ödeme çözümü sunmak -özellikle de yerel finansal sistemin yapısına en az zarar verecek şekilde tasarlanmışsa- küresel ekonomideki gücü yansıtmak adına mütevazı bir yatırım olacaktır.”

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce ABD Federal Rezerv yönetim kurulu adaylarından biri olan Judy Shelton ile benzer görüş bildirmişti.

Shelton, gelecekteki bir dijital doların “dünya çapında doların önceliğinin korunmasına” yardımcı olacağını ve ABD’nin “bunu düşünmek zorunda olduğuna” inandığını söylemişti.