Yükleniyor...

Jump Crypto, Terra (LUNA) Fiyaskosunun Detaylarını Açıkladı

Jump Crypto, UST ve LUNA çöküşünün detaylarını açıkladı.

terra

Jump Crypto, UST ve LUNA çöküşünün detaylarını açıkladı.

Jump Trading’in kripto kolu Jump Crypto, UST’nin de-pegging (stablecoin’lerin sabit oranı kırması) olayının ilk aşamalarını analiz eden bir rapor yayınladı. Terra blockchain’i ile yoğun bir biçimde ilgilenen şirket, UST’nin ilk fiyat düşüşünü tetikleyenin küçük bir balina grubu olduğunu belirtti.

Yayınlanan rapora göre de-pegging olayı, UST/3CRV Curve havuzunda çeşitli kritik işlemlerin yapılmasıyla başladı. 75 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde Terraform Labs havuzdan 250 milyon dolarlık UST çekti.

Bu esnada iki anonim balina adresi, USDC karşılığında 185 milyon dolarlık UST swap’i yaptı. İşlemler havuzun likiditesini oldukça azalttı ve içeride bir aktivite telaşı başladı.

Aynı günün erken saatlerinde balina cüzdanlarından biri Binance’e 108 milyon dolarlık UST transfer etti. Bu, Binance’de yükselen ticaret hacimleri ve Curve’da kötüleşen likidite ile aynı zamana denk geldi.

Jump Crypto, Binance’e UST gönderen cüzdana atıfta bulundu ve cüzdanı kimin kontrol ettiğini bilmediklerini söyledi.

Anchor Protocol Detayı

Çöküşün bir diğer önemli sebebi de Terra tabanlı borç verme hizmeti Anchor Protocol’de gerçekleşen büyük miktardaki para çekme işlemleriydi. Anchor, %19’luk APY oranı sayesinde Terra’nın düşüşüne kadar olan bölümde UST arzının %72’sini elinde tuttu.

Kripto piyasalarında aynı dönemde yaşanan düşüş, UST fiyatının sapmasına katkıda bulundu. Fed’in faiz artırımını takiben yatırımcılar “riskten uzak” piyasa hissi nedeniyle Bitcoin ve UST gibi kripto paralardaki pozisyonlarından çıktılar.

Terra’nın çöküşüne giden günlerde Do Kwon, olayla ilgili benzer bir teori ortaya atan bir tweet’i retweet etti ve bunun kasıtlı yapıldığını iddia etti.

Şu anda Terra topluluğu, stablecoin kullanımını tamamen terk eden Terra 2.0’ı piyasaya sürdü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner