Yükleniyor...

Kaliforniya’daki Kuraklıkla Mücadelede IoT ve Blockchain Kullanılacak

Amerika Birleşik Devletleri eyaleti Kaliforniya'daki kuraklıkla mücadele etmek için Blockchain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanılacak.

IoT ve Blockchain Teknolojisi

Amerika Birleşik Devletleri eyaleti Kaliforniya’daki kuraklıkla mücadele etmek için Blockchain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanılacak. IBM Araştırma ve sensör teknolojisi sağlayıcısı SweetSense’in kar amacı gütmeyen kuruluşu The Freshwater Trust (TFT) ve Colorado Boulder Üniversitesi, yeraltı suyu kullanımını sürdürülebilir bir şekilde yönetmek için Blockchain ve IoT teknolojisini kullanmak üzere ortaklık yaptıklarını bildirdi.

Kuzey Amerika’daki risk altındaki akiferlerde Kuzey Kaliforniya’nın Sacramento-San Joaquin Nehri Deltasında yer alıyor. Bir akifer, bir yörenin ekosistemindeki yer altı suyunun çıkarılabileceği ve dağıtılabildiği yeraltı bir su taşıyan kaya tabakasını temsil ediyor. 1100 kilometrekarelik bir alana yayılan Sacramento-San Joaquin Nehri Deltası’nın eyalet çapındaki su sistemine bağlı olduğu ve bu nedenle sürdürülebilirlik için test alanı olarak seçildiği belirtiliyor.

Akıllı Sözleşme Kullanılacak

Basın açıklamasına göre, proje, su çıkarma verilerini yörüngeli uydulara aktarmak için IoT sensörlerinin kullanılmasını içeriyor. Ayrıca aynı anda yağış ve hava korelasyonlarını tespit etmek için de kullanılacak. Veriler daha sonra bulut depolama tarafından barındırılan ve akıllı sözleşmeyle uyumlu IBM Blockchain Platformu’na kaydedilecek. Çiftçiler gibi su tüketicilerine Blockchain ile arayüze oluşturulacak ve gerçek zamanlı olarak yer altı suyu kullanımını izlemek için web tabanlı bir gösterge panosu kullanabilecekler. Doğru izleme yapıldığında, sistem, bölgedeki aktörler tarafından satın alınabilecek ve satılabilecek yer altı suyu payları olarak adlandırılacak. Böylece, kendilerine tahsis edilmiş tüm su kaynağına ihtiyaç duymayanlar, daha fazlasını isteyenlere sahip oldukları su paylarını kredi karşılığı satabilecekler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner