Yükleniyor...

Kanada Bankası’ndan Merkez Bankası Dijital Parasına (CBDC) Yeşil Işık

Kanada Bankası Başkan Yardımcısı Timothy Lane, yaptığı açıklamada, zorunda kalınması durumunda merkez bankası dijital parası (CBDC) geliştirebileceklerini belirtti.

Kanada Bankası Dijital Para

Kanada Bankası Başkan Yardımcısı Timothy Lane, yaptığı açıklamada, zorunda kalınması durumunda merkez bankası dijital parası (CBDC) geliştirebileceklerini belirtti.

Türkiye Merkez Bankası, Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere birçok merkez bankasının somut olarak kendi dijital parasını oluşturmak için çalışmalar yaptığını biliyoruz. Öte yandan Lane, merkez bankası dijital parasına yeşil ışık yaksa da şu an için böyle bir gereksinimlerinin bulunmadığını ifade etti. İnsanların ödemelerde mobil ve temassız gibi kolay ödeme yöntemlerine yöneldiğini söyleyen Lane, insanların kripto para birimlerine olan ilgisinin gün geçtikçe arttığını kabul ederek, zorunlu hallerde bu yönde adım atabileceklerini ancak şu an için böyle bir şeyi gereksiz bulduklarını ifade etti.

Dünyanın hızlı bir şekilde değiştiğini ve Kanada Bankası olarak CBDC senaryosuna hazırlıklı olduklarını belirten Lane, bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda Kanadalı’lara güvenli bir şekilde dijital para birimi ile ödeme imkanı vereceklerini ekledi.

Lane’in bu açıklaması, büyük finans kurumları tarafından kabul görmeye başlayan ve nakit yerine daha kullanışlı olduğu için tercih edilen kripto paraların Kanada Bankası için de teşvik edici olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, Facebook gibi dev şirketlerin kendi kripto birimlerini oluşturması ve piyasaya sürmesi birçok özel kuruluşu da bu yönde adımlar atmaya teşvik edecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner