Yükleniyor...

Kanada, CBDC için İstişarelere Başladı

Kanada Merkez Bankası (BoC), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında kamuoyuna açık istişarelerine başladı.

kanada merkez bankasi

Kanada Merkez Bankası (BoC), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında kamuoyuna açık istişarelerine başladı.

Ülkelerin CBDC’ler konusundaki hazırlığı tüm hızıyla devam ederken, birçok ülkeden test sonuçları gelmeye başladı. Özellikle Çin, dijital yuanı daha benimsenmiş bir para birimi haline getirmek için çeşitli etkinlikler düzenlemişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

CBDC yarışı içerisindeki Kanada‘dan da yeni bir hamle geldi. BoC, ülkenin CBDC‘si için halka açık görüşmelere başladığını duyurdu. Bu görüşmelerde, dijital Kanada dolarının şekillenmesi planlanıyor.

Kanada, CBDC Çalışmalarına Yoğunlaştı

Kanada Merkez Bankası (BoC), dijital bir Kanada doları oluşturmak ve merkez bankası para birimi (CBDC) geleceğini görüşmek için istişarelere başladı.

CBDC

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BoC, dijital Kanada dolarının, ülkedeki insanların güvenilir ve istikrarlı bir dijital ödeme seçeneğine sahip olmasını sağlayacağını belirtti. Ayrıca BoC, ülkede olası bir CBDC ihtiyacı olmadığını ve son kararın Kanada parlamentosu tarafından alınması gerektiğini aktardı.

Mevcut Kanada hükümeti, CBDC‘ler konusunda oldukça sıcak davranıyor ve yakından takip ediyor. Ancak ülkedeki gelenekselci partiler, CBDC’lerin yasaklanması gerektiğini belirtiyor. Muhafazakarların bu tutumu, Kanada’nın geleneksel para biriminin zedelenmesi endişesinden geliyor.

Ancak BoC, Kanada‘nın geleneksel para biriminin hiçbir yere gitmediğini ve CBDC çıksa bile isteyenlerin nakit para kullanabileceklerini söyledi.

Son olarak BoC, şunları söyledi;

Dünya giderek dijitalleşirken, diğer birçok merkez bankası gibi BoC, Kanada’nın ulusal para biriminin dijital bir versiyonunu araştırıyor.

Kanada’daki CBDC istişareleri 19 Haziran‘a kadar devam edecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x