Yükleniyor...

Kanada Merkez Bankası, Dijital Paraları (CBDC) Riskli Buluyor

Çoğunlukla CBDC olarak bilinen merkez bankası dijital para birimleri, yakında çıkarılacaklar gibi görünüyor.

Kanada Merkez Bankasi Dijital Paralari Riskli Buluyor

Çoğunlukla CBDC olarak bilinen merkez bankası dijital para birimleri, yakında çıkarılacaklar gibi görünüyor. Son aylarda dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, kendi dijital para projeleri üzerinde çalıştıklarını açıkladılar.

Bu eğilim, görünüşte Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kalıcılığına bir cevap olarak görülebilir. Bu ısrar, merkez bankalarına endişelenecek bir şeyleri olduğunu gösterebilir, çünkü egemen ve anonim bir kripto paranın kendi paralarını devralmasına izin vermek istemiyorlar.

Merkez bankalarının kendi ekonomilerini CBDC’ler aracılığıyla tamamen dijitalleştirme çabasında, Libra’nın gelişimini sürdürmesi de rol oynuyor. Financial Action Task Force ve G7 gibi birçok çok uluslu kuruluş, bu küresel sabit paraların kalıcı olmasına izin vermenin riskler taşıdığını belirten raporlar yayınladı.

Kanada Merkez Bankası’ndan CBDC’ler Hakkında Yorumlar

Kanada Merkez Bankası tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, merkez bankaları CBDC’lerle ilerlerse, bu sistemin anonim olması durumunda açık riskler vardır:

“Anonim token tabanlı bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC), belirli güvenlik riskleri oluşturacaktır. Bu riskler bakiyelerin nasıl toplandığı ve depolandığından, CBDC’nin işlemler için nasıl kullanılacağına ve e-cüzdanlar, kripto para borsaları ve bankalar gibi çeşitli çözümlerin kullanıcıları çekmek için nasıl rekabet ettiğini içeriyor.”

Raporda, kullanıcıların anonim bakiyeler üzerinde nakit ile yapabileceklerinden çok daha hızlı bir şekilde sermaye biriktirebileceklerini, böyle bir sistemin de kara para aklama risklerini getirebileceğine değinildi.

Ayrıca CBDC’lerin anonim doğası nedeniyle, depolama çözümlerinin risk altında olabileceğinden bahsedildi. Yani, bir dijital para hesabına müşteri entegrasyonunuzu doğru bir şekilde bildirmekle, bir kimliğin bir adrese bağlı olduğunu kanıtlamak zor olabilir.

“Kullanıcılar dijital para bakiyelerini anonim adreslerde saklamaktan ve kullanmaktan şu risklerle karşı karşıyadır: özel anahtarlarını unutmak veya kaybetmek, e-cüzdanlarda ve hesap sağlayıcılarda anahtarların çalınmasına veya hesap sağlayıcıların hacklenmesine neden olabilecek kod güvenlik açıkları ve hesap sağlayıcılar tarafından yapılan dolandırıcılıkların kurbanı olmak.”

Kanada, CBDC’lere ilişkin eğilimde büyük ölçüde önde yer aldı, ancak bazı ülkeler gerçekten hızlı bir şekilde öne geçiyor.

Birincisi, Çin. Çin, ülkenin en büyük kuruluşlarından bazılarıyla işbirliği içinde ve kendi merkez bankası dijital para birimini yakında piyasaya sürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner