Yükleniyor...

Kaspersky, Türkiye’deki Kripto Kullanıcılarını Uyardı

Siber güvenlik şirketi Kaspersky, Türkiye'deki kripto kullanıcılarına yönelik yaptığı araştırmalar sonucunda uyarılarda bulundu.

kaspersky turkiye

Siber güvenlik şirketi Kaspersky, Türkiye’deki kripto kullanıcılarına yönelik yaptığı araştırmalar sonucunda uyarılarda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para birimlerinin yaygınlaşması, beraberinde birçok sorunları da ortaya çıkarıyor. Özellikle güvenlik açıkları, son zamanlarda en önemli konulardan birisi haline geldi. Bu kapsamda, siber güvenlik ve dijital gizlilik kuruluşu Kaspersky, Türkiye’de kripto para birimine yönelik kullanıcı eğilimlerini araştırdı. Araştırmaya göre, Türkiye’deki kripto para kullanıcılarının yarısından fazlası siber suçlardan etkileniyor.

Kaspersky, Türkiye’deki Kripto Kullanıcılarına Yönelik Rapor Hazırladı

kaspersky bir

Siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi Kaspersky, araştırma için yaptığı ankette katılanların yüzde 41’inin kripto para kullanıcılarını ilgilendiren potansiyel siber tehditler hakkında bilgi sahibi olduğunu düşündüğünü, yüzde 9’unun ise konu hakkında hiç bilgisi olmadığını tespit etti.

Ankete katılanların yüzde 59’unun kripto para birimi suçlarından etkilendiğini ve kripto para sahiplerinin yüzde 40’ının da mevcut koruma sistemlerinin etkili olduğuna inanmadığını ortaya koydu.

Kaspersky tarafından yapılan araştırmada, kullanıcıların kripto para birimi sahiplerinin karşı karşıya olduğu potansiyel tehditlerin farkında olmadığı görülüyor.

Kripto para biriminin artan popülaritesine rağmen, ankete katılanların yalnızca yüzde 41’i, kripto para birimlerini kullanmanın potansiyel riskleri hakkında iyi derecede bilgi sahibi olduğunu düşünüyor. Diğer taraftan yüzde 9‘u ise konu hakkında hiçbir bilgiye sahip değil.

Ayrıca, bu tehditlere ilişkin farkındalık yaş azaldıkça artıyor. Buna göre, 35 yaşın altındaki genç tüketicilerin konuyla alakalı daha fazla bilgi sahibi olduğu da ortaya konuluyor. 

Sanal hırsızlık ve dolandırıcılık gibi siber tehditler, kripto para birimini kullanmanın en yaygın olumsuz yönleri arasında görüyor. Katılımcıların sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 26‘sı bunları en önemli endişeleri olarak belirtiliyor. Ankete katılanların yüzde 23’ü ise kripto para birimine sahip olmasalar bile kripto tehditlerinin hedefi haline gelebileceklerinin farkında bile değil.

Kripto para birimlerinin daha fazla korumaya ihtiyacı var!

kaspersky 2

Türkiye’deki katılımcıların yüzde 59’unun kripto para birimi suçlarından etkilendiğini belirtiği ve yüzde 49’unun kripto para birimi için mevcut koruma sistemlerinin etkili olduğuna inandığı araştırma sonuçlarına ilişkin Kaspersky’nin APAC Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Başkanı Vitaly Kamluk, şunları söyledi;

Kripto para piyasasının son zamanlardaki gerilemesine rağmen, bu alandaki kötü niyetli faaliyet seviyesi azalmadı. Hala emekleme aşamasında olan kripto endüstrisi, dolandırıcılar için birincil hedef olmaya devam ediyor. Bu anket, kripto para birimi sahiplerinin karşılaştığı potansiyel riskler hakkında artan farkındalık ve eğitim ihtiyacını vurgulamaktadır. Dijital varlıkların benimsenmesi artmaya devam ederken, bireylerin kendilerini siber tehditlerden korumak için uygun önlemleri almaları çok önemlidir.”

Güney Afrika ve Asya-Pasifik ülkelerindeki durumu da gözler önüne seren Kaspersky, Güney Afrika’da yüzde 23 ve Asya Pasifik’te ise yüzde 15 oranında sahte uygulamalar olduğunu  belirtiyor. Araştırmaya göre, Güney Afrika’da yüzde 16 ve Asya Pasifik’te yüzde 15 oranında kaygılar olduğunu  ortaya koyuluyor. Avrupa’da ise bu konuda önemli sorunun, yetişkinlere yönelik web sitelerindeki tarama geçmişini ifşa etmekle tehdit ettikleri haraç saldırılarının yüzde 13 oranında olduğu görülüyor.

Kripto para birimini güvenli bir şekilde kullanabilmek için Kaspersky uzmanları şunları da öneriyor:

  • Güçlü ve benzersiz şifreler kullanın.
  • Kimlik avı saldırılarına karşı dikkatli olun.
  • Özel anahtarlarınızı paylaşmayın.
  • Kendinizi eğitin.
  • Güvenlik çözümlerini kullanın.

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x