Yükleniyor...

Katar’da Kripto Para Kullanımına Yasak Geldi!

Yeni yıla başlarken, Katar kripto para birimlerine gelen yasakla sarsıldı.

Katar’da Kripto Para Birimlerine Yasak Geldi

Yeni yıla başlarken, Katar kripto para birimlerine gelen yasakla sarsıldı. Ülkenin düzenleyici otoritesi olan Katar Finans Merkezi Düzenleyici Kurulu (QFCRA), kripto paralar ile ilgili hizmetlere yasak getirdi. Yasak sadece kripto paralara değil aynı zamanda fiat para birimlerinin yerini alabilecek “değerli herhangi bir şeyi” de kapsıyor.

Kripto Para Birimleri Kullanılamayacak

Katar Finans Merkezi, geleneksel fiatın yerine geçebilecek kripto paralar ve diğer dijital varlıklar için eyalet çapında bir yasak çıkardı. Rapor uyarınca, yetkili makam şu açıklamayı yaptı: “Sanal Varlık Hizmetleri şu anda gerçekleştirilemez. Bu sadece kripto paralar için değil ayrıca kripto biriminin yerine geçen, dijital olarak takas edilebilen veya transfer edilebilen, ödeme ya da yatırım amacıyla kullanılabilen değerlerin herhangi bir şey için de geçerlidir.”

Rapora göre, kripto paralarla uğraşan şirketler, özellikle katı kara para aklama karşıtı düzenlemeler nedeniyle kapanıyor.

Düzenlemeler Zorlaşıyor

Katar, kripto paralar konusundaki tutumunu sıkılaştıran tek ülke değil. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği de kripto paralar ve ilgili hizmetler ile uğraşan şirketlerin 10 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni yönerge ile uyumlu olması gerektiğini bildirmişti. Beşinci Kara Para Aklama ile Mücadele Direktifi (5AMLD), tüm işlemlerin izlenmesinin yanı sıra daha sıkı Bir Müşteri Tanıma (KYC) ve AML prosedürleri gerektirecek.

Önemli değişikliklerden bazıları arasında, kripto paralarla uğraşan şirketlerin yeni kurallara göre kendi KYC kontrollerini yapmaları gerekecek. Tüm işlemler izlenecek, şirketler ise kolluk kuvvetleri ile beraber SAR’ları (Şüpheli Faaliyet Raporları) dosyalamak zorunda kalacak. Genel olarak, kripto konusunda daha fazla denetim başlıyor. Bu da birçok insanın beklediği bir şeydi.

Katar’ın neden böyle bir karar aldığına dair henüz bir açıklama gelmedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x