Yükleniyor...

Kazakistan, CBDC’ye Aşamalı Olarak Geçmeyi Planlıyor

Kazakistan, CBDC çalışmalarını iki aşamalı olarak üç yılda tamamlamayı hedefliyor.

Kazakistan CBDCye Asamali Olarak Gecmeyi Planliyor

Kazakistan, CBDC çalışmalarını iki aşamalı olarak üç yılda tamamlamayı hedefliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ekim ayı sonlarında Binance CEO’su Changpeng Zhao, Kazakistan’ın CBDC’sinin kripto borsası tarafından inşa edilen bir blokzincir BNB Chain ile entegre edileceğini duyurdu. Ülkenin CBDC üzerinde çalışmalar yürütmesinin temel amacı, finansal katılımı geliştirme, ödemeler sektöründe rekabeti, yeniliği teşvik etme ve ülkenin küresel rekabet gücünü artırma potansiyelini test etmekti.

Kazakistan, CBDC Raporlarını Hazırladı

Dünyanın en büyük kripto madencilik merkezlerinden Kazakistan, dijital tenge olan kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmek için yaptığı analizleri tamamladı.

Kazakistan Merkez Bankası, kurum içi CBDC’nin 2023 gibi erken bir tarihte kullanıma sunulmasını, işlevselliğin aşamalı olarak genişletilmesini ve 2025 sonuna kadar ticari faaliyete geçilmesini tavsiye etti.

Ülkenin başlattığı çevrimdışı ödemelere ve programlanabilirliğe odaklanan pilot araştırma, farklı senaryolar için piyasa katılımcılarının ve altyapı oyuncularının dahil edilmesi gerektiğini ortaya koydu. Aynı zamanda ülkenin düzenleyicileri tarafından kullanılmak üzere açıklayıcı bir dil tavsiye edildi.

Raporda temel olarak şunlar yer aldı:

“Teknolojik iyileştirmeler, altyapı hazırlığı, bir işletim modelinin geliştirilmesi ve düzenleyici bir çerçeveye duyulan ihtiyaç dikkate alınarak, üç yıl içinde aşamalı bir uygulamanın sağlanması tavsiye edilmektedir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x