Yükleniyor...

Kenya Kripto Varlıkları Vergilendirmeyi Düşünüyor

Kenya kripto, NFT transferleri ve kripto influencer’larından vergi almayı planlıyor.

kenya

Kenya kripto, NFT transferleri ve kripto influencer’larından vergi almayı planlıyor. 

Kenya’da yeni sunulan yasa tasarısına göre milletvekilleri, kripto para ve NFT transferlerine yüzde 3, nakde çevrilen dijital varlıklara ise yüzde 15 vergi getirmeyi düşünüyor. Kenya parlamentosuna 4 Mayıs’ta sunulan 2023 sayılı Finans Yasası, dijital varlıkların transferinden veya değişiminden elde edilen gelir üzerinden bir dijital varlık vergisini yürürlüğe koyacak. 

Kripto Yatırımcıları Karara Tepki Gösterdi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tasarı, Ulusal Meclis tarafından incelenecek ve heyet tarafından raporlanacak. Eğer yasa kabul edilirse, nihai onay için cumhurbaşkanına gidecek. 

Tasarı, dijital içerikten para kazanma konusunda da bir vergi getirmeyi düşünüyor. Bu kapsamda sponsorluklar, kuruluş pazarlaması, ticari ürün satışları ve ücretli abonelikler gibi işlemlerden yüzde 15 vergi alınması amaçlanıyor. 

Tasarının dijital varlıklar bölümü internette tartışmalara neden oldu. Bazı kullanıcılar kripto ve NFT’lerin ülkede resmi olarak tanındığını görmekten memnun oldu. Daha önce Kenya Merkez Bankası kripto kullanımına karşı uyarıda bulunmuş ancak herhangi bir yasak getirmemişti. 

Kenyalı piyasa analisti Rufas Kamau ise alaycı bir yorumda bulundu. Kamau, yüzde 3’lük verginin şaka gibi olduğunu söyledi ve süpermarket ve kredi kartı sadakat puanları için geçerli olup olmadığını sordu. 

Kenyalı kripto savunucusu Cryptocurrency Kenya ise vergilendirme kararının hedefe odaklı bir istismar olduğunu iddia etti. Ayrıca, hükümetin önerdiği yüzde 3’lük vergiyi Binance’in yüzde 0,10’luk işlem ücretiyle karşılaştırarak, verginin borsalar tarafından alınan ücretlere kıyasla daha yüksek olduğuna dikkat çekti. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x