Yükleniyor...

Koinim Kurucusu Çağatay Yüksel ile Koinim ve Bitcoin Hakkında Konuştuk

Merhaba Çağatay Bey.

Merhaba Çağatay Bey. Türkiye’de Bitcoin gün geçtikçe gelişmeye başlıyor ve toplumun bilinci de Bitcoin ile ilgili haber yapan ve teknik bilgiler sunan internet siteleri ile birlikte artıyor. Koinim’de oluşturduğu exchange platformu ile Türkiye’de adından kısa sürede bahsettirdi ve Bitcoin ekosisteminin gelişmesinde önder kuruluşlardan oldu. Şimdi dilerseniz röportajımıza başlayalım.

koinim-logoÇağatay Bey, bize biraz Koinim’den bahseder misiniz?

Koinim Nisan 2013’de Türkiye’de kriptoparaların masrafsız ve kolay bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak amacıyla kuruldu. Eylül ayında kapalı beta olarak ilk üyelerimizin kullanımına açıldı, yasal uyumluluk çalışmalarının tamamlanmasıyla beraber Aralık ayında tam manasıyla hizmete başladı.

Koinim olarak Türkiye’de kriptoparaların kullanımına yönelik teknolojiyi sağlamak öncelikli hedefimiz. Yakın zamanda sunulacak ek servislerle Bitcoin/Türk Lirası dönüştürmenin ötesinde bir platform sunmayı amaçlıyoruz.

Türkiye’deki Bitcoin sektörü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin’in fiyatındaki hızlı yükselişle,özellikle Bitcoin, Türkiye’de yoğun bir ilgi gördü ve o süreçte Bitcoin’e yatırım yapmaya başlayan kitlenin bir kısmı sonrasında yaşanan gelişmeler neticesinde hayal kırıklığına uğrayarak piyasadan çekildi ancak yine de Bitcoin’e ilgi artarak devam ediyor. Bununla beraber Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak değil de pratik anlamda, örneğin ödeme sistemi olarak kullananların sayısı da günden güne artıyor. Basın da gelişmeleri takip etmeye ve konu ile ilgili haberler yayınlamaya devam ediyor. Bu olumlu trendin bu yıl içinde de ivmelenerek devam edeceğini düşünüyorum.

Bitcoin alışverişlerimizde, ödemelerimizde ve para transferlerimizde bizler çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Fakat belli bir merkeze bağlı olmayan bir para birimi olması, hükümetlere göre, Bitcoin’in bazı düzenlemelere tâbi tutulmasını gerektiriyor. Son zamanlarda yaşadığımız Bitcoin yasaklamalarının sonucunda Bitcoin fiyatı bir hayli düştü.

Koinim’in, olası düzenlemelere karşı bir önlemi var mı? Türkiye’deki olası bir yasaklanmadan etkilenecek bir yapıya sahip mi?

Koinim, mevcut yasal düzenlemeler ile tamamen uyumlu bir şekilde hizmet sunuyor. Bir gün Bitcoin kullanımı Türkiye’de tamamen yasaklanırsa ki bu durum şu an için oldukça ihtimal dışı görünüyor, elbette Koinim’in de Türkiye’de kurulu bir şirket olarak servis sağlamaya devam etmesi mümkün olmayacaktır. Yasaklama harici olası yasal düzenlemelere yönelik ise hukuk danışmanlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda gerekli önlemleri uyguluyoruz ve güncel gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz. Bu teknolojinin güvenilirliğinin ve kullanımının artması açısından yasal düzenlemelerin oldukça faydalı olacağı kanaatindeyim ve Koinim olarak Türkiye’de yasal zeminin oturtulması çalışmalarına önayak olma amacındayız.

promo_securityMt.Gox CEO’su Mark Karpeles’in Bitcoinleri çaldığını iddia eden bir sızıntı hackerlar tarafından yayınlandı. Bu olaylar hakkında düşünceniz nedir? Sizce ortada bir hırsızlık var mı?

Öncelikle MtGox olayının Bitcoin’in güvenilirliği açısından çok talihsiz bir vaka olduğunu kabul etmek gerek. MtGox gibi amatör bir şekilde hızla büyüyen ve sektörün en büyük oyuncusu olan bir oluşumun piyasadan çekilmesinin Bitcoin için uzun vadede iyi bir gelişme olduğuna yönelik yorumlar da var ve bunların da haksız olduğunu söyleyemeyiz ancak sonuçta bir çok kullanıcının maddi kaybı söz konusu. Kesin olarak ispatlanmadan Karpeles’in Bitcoin’leri çaldığını söylemek doğru olmaz, umarım mağdurların başlattıkları yasal mücadele sonuç verir ve konu aydınlatılarak Bitcoin’in itibarı da korunmuş olur.

Koinim, altcoinleri de siteye eklemeyi düşünüyor mu? Türkiye’deki ilk LTC Trading platformu sizsiniz. Başka hangi altcoinler gelecek?

Koinim; adından da anlaşacağı üzere sadece Bitcoin değil tüm kriptoparalara yönelik hizmet sağlayacak bir servis olarak tasarlandı. Yakın zamanda kullanıcılarımızın oylamasıyla seçilecek olan bir altcoini daha sistemimize eklemeyi düşünüyoruz. Ancak şu an için özellikle Türkiye’de çok sınırlı bir kullanıcı kitlesi olan altcoinleri siteye eklemek için harcanacak vakit ve emeği öncelikli olarak Türkiye’de Bitcoin’in gelişimine, bilinirliğine ve kullanımının artmasına katkıda bulunarak değerlendiriyoruz.

Bitcoin’in geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bitcoin, hem dijital bir döviz olarak hem de otonom ve ‘decentralized’ sistemlerin ilk örneği olarak çok önemli bir inovasyon. İlginin ve kullanımın artmasıyla bu iki alanda da son derece ilginç gelişmelere tanıklık ediyor olacağız. Blockchain fikrinin çok farklı alanlara uyarlanması mümkün ve bu konsepte geliştiricilerin ilgisinin artmasıyla pek çok yeni uygulama bekliyorum. Özellikle Ethereum takip edilmesi gereken projelerden.

Bir kriptopara olarak Bitcoin’in ise bu yılın ortalarına doğru son dönemde yaşanılan olumsuz gelişmelerin etkisini atlatarak yeniden yükselişe geçeceğini tahmin ediyorum. Ayrıca yine bu sene içerisinde beklentim Bitcoin’in bir ödeme sistemi ve para transfer metodu olarak daha çok ön plana çıkması ve bu alanda hizmet sunacak şirketlere de yatırımlar devam etmesi yönünde. Genel olarak 2014’ün Bitcoin için önemli bir yıl olacağı kanaatindeyim.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Spotter
Spotter
7 yıl önce

koinim sitesine neden erişilemiyor bilgisi olan var mı

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x