Yükleniyor...

Kolay Kazanç Arzusu Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor

Son dönemlerde artan kolay kazanç yöntemleri, kripto endüstrisindeki döngüleri şekillendirmeye başladı.

kolay kazanc haberi

Son dönemlerde artan kolay kazanç yöntemleri, kripto endüstrisindeki döngüleri şekillendirmeye başladı.

Daha önceki dönemlerde kripto para piyasası, boğa ve ayı döngülerinden oluşan iki farklı senaryoda irdeleniyordu. Boğada majör coin’ler ve dominans döngüsünü takip eden yatırımcılar, ayıda Bitcoin’in döngüsünü takip ediyordu.

Ancak son yıllarda bu döngüler başka bir türe evrilmeye başladı. Küresel ekonominin de güçlü etkisiyle, kolay yoldan kazanç ve hızlı alım satım yöntemleri kriptoyu farklı bir döngüye soktu.

Kolay Kazanç ve Vurkaç Mantığı

Geçtiğimiz dönemlerdeki kripto piyasası, ağırlıklı olarak uzun vadeli yatırımcıların ve sektöre inanan maksimalistlerin yeri olarak biliniyor. Ancak benimsenme oranlarında yaşanan artış ve kriptonun küresel popülerliği, farklı senaryoların güçlenmesini sağladı.

kolay kazanc

Son dönemlerde, kolay kazanç mantığıyla ve hızlı alım satım yöntemiyle hareket eden kripto yatırımcısının sayısı giderek artıyor. Bu durum her ne kadar ayı piyasasının etkisi olarak görülse de yatırımcıların algısı bir türlü kırılamıyor.

FTX’in iflası, düzenleyici baskılar ve belirsizlik yeni döngünün fitilini ateşleyen etmenler oldu. Uzun vade stratejisi, yerini kolay kazanç ve hızlı alım satım mantığına bıraktı. Bu konuya en büyük örnek, airdrop’ların kovalanması ve elde edilen token’ların direk satışa sokulması olabilir.

Ancak yeni yöntemler, kripto üzerindeki döngülerin farklı bir duruma evrilmesine yol açtı. Artık kriptoda yeni bir döngü var: Kazan ve çık.

Peki kazan ve çık mantığıyla ilerleyen döngüde, hangi kategoriler yoğun ilgi görüyor?

1- Airdrop’lar

Kripto ekosistemine giriş yapmak isteyen projeler, belirli kriterleri yerine getiren yatırımcılara token dağıtımı gerçekleştiriyor. Proje ekibinin buradaki amacı sadakat kazanmak olsa da yeni döngüde yatırımcıların amacı vurkaç oluyor. Örneğin Arbitrum’da, airdrop alan yatırımcıların ellerine geçen varlıkları direk satışa soktuğu ve kazançlarını alıp çekildiği görüldü.

airdrops

Sadakat oluşturmak için gerçekleştirilen airdrop’ların böyle bir döngüye girmesi, sosyal medyada da yeni bir furyayı beraberinde getirdi. Bir dönem, kripto topluluğunun en önemli odak noktası airdrop yapacak kripto projeleri oldu. Ancak bu furya, kolay kazanç yöntemi olarak kullanıldığı için oldukça kısa sürdü. Yakın dönemlerde gerçekleştirilen veya gerçekleştirilmesi planlanan airdrop’lar, daha az ilgi görmeye başladı. Bunda elbette kripto piyasasının gidişatı da önemli bir rol üstleniyor.

2- Memecoin’ler

Dogecoin’in kripto endüstrisine kazandırdığı yeni bir algı olan memecoin’ler, son dönemlerde en çok ilgi gören kategori oldu. Özellikle Dogecoin, Shiba ve Pepe ile her dönem bir furyanın ortaya çıkması, memecoin’lerin devamlılığını sağlıyor. Twitter’ın CEO’su Elon Musk, Dogecoin maksimalisti olduğunu söylemişti.

Musk ile başlayan memefans döneminde, birçok memecoin yatırımcısının varlıklarını uzun vadeli tuttuğu gözlemleniyordu. Özellikle Dogecoin‘in fiyat tarafında 1 dolara ulaşacağını düşünenlerin sayısı oldukça fazlaydı.

memecoin

Ancak günümüze bakıldığında, memecoin’lerin büyük oranda kolay para kazanma yöntemine ve hızlı alım satım taktiğine evrildiği görülüyor. Pepe ile başlayan süreçte, beraberinde ortaya çıkan memecoin’lerin anlık beş katı yükselişler yaptığı ve sonrasında beş katı düştüğü görüldü.

Bu yıl ortaya çıkan memecoin’lerde, Pepe haricindeki hiçbir kripto para birimi maksimalist bir topluluk oluşturamadı. Ayrıca Pepe, Binance listelemesinden sonra büyük bir düşüş yaşayarak insanları tedirgin etmişti. Birçok yatırımcı, Pepe’nin furyasının çok çabuk bitmesini sorgulamaya başladı. Elbette, her ne kadar piyasanın etkileri de bunda etkili olsa da başka etmenler de mevcut durumda. Kolay kazanç yöntemini benimseyen yeni döngünün yatırımcıları, memecoin’lerde elde ettikleri kazançlardan sonra projeleri terk ettiler. Nerdeyse büyük bir çoğunluk, maksimalist olmaktan bile çok uzakta.

3- NFT’ler

Kripto endüstrisine damga vuran dijital varlıklardan birisi de NFT’ler oldu. Blockchain altyapısını kullanan sanat eserleri olarak adlandırılan bu kategori, geçtiğimiz dönem adeta bir fenomen haline gelmişti.

NFT’ler ilk ortaya çıktıklarında büyük bir kitleyi arkasına toplamayı başardılar. Özellikle CryptoPunks, küresel çapta bir popülarite elde etti. Bu dönemde kripto topluluğu, NFT’leri satın almayı ve adeta bir tablo almışçasına saklamayı tercih ediyordu. Ancak günümüze bakıldığında, önceki popülaritesinden uzaklaşan NFT’lerin de kolay kazanç döngüsüne girmiş durumda.

Özellikle sosyal medya platformlarında, bedava mint’lenen ve airdrop ile dağıtılan NFT’ler yoğun ilgi görüyor. Bunun en büyük sebebi hızlı alım satım fırsatı vermesi veya kolay kazanç sunması olabilir.

4- Ön Satışlar

Kripto endüstrisine giriş yapmak isteyen projeler, sadakat programı kapsamında ön satışlar gerçekleştiriyor. Henüz piyasaya çıkmadan önceki satışı temsil eden bu durum, birçok kitlenin oluşmasında büyük rol üstlendi. Özellikle Solana topluluğu, projenin en başından beri birlikte yürüyen yatırımcıların etkisiyle oluştu.

Yeni bir girişimin en başından dahil olma fırsatı, kolay kazanç döngüsüne dahil edildi. Bu yeni döngüde, piyasaya çıkması planlanan kripto projelerine ön satış katılımcılarının yoğun ilgi gösterdiği görülüyor. Bu ilgi, uzun süre projede kalmak veya maksimalist olmaktan ziyade, kolay kazanç elde etmek için yapılıyor.

on satis

Elbette, tüm bu durumlara ve kategorilere rağmen, maksimalistlerin halen daha var olduğunu söylemekte fayda var. Kriptoya inanan veya dahil olduğu kripto projesini uzun süre boyunca destekleyen yatırımcıların sayısı da oldukça fazla.

Kripto yatırımcılarının yöneldiği bu yeni döngü, belki de ayı veya boğa piyasalarından uzaklaşılmasının en büyük nedeni olabilir. Çünkü, iştahlı bir piyasada yatırımcılar kazançlarını hızlıca almaya çalışırken, korku piyasasında alım yapmaya çekinir durumda.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x