Yükleniyor...

Konya’dan ‘Şehircoin’ Geliyor

Türkiye kripto paralar ve blockchain (blokzincir) alanında 2020’ye hızlı girdi demiştim.

Konya Şehircoin

Türkiye kripto paralar ve blockchain (blokzincir) alanında 2020’ye hızlı girdi demiştim.

Merkez Bankası dijital para çıkarmayı planladığını açıkladı. Takasbank dünyanın ilk devlet garantili stablecoin’i altına dayalı BiGa’yı piyasaya süreceğini duyurdu. SPK ise sektöre yasal düzenleme ve altyapı getirmek üzere çalışma başlattı.

“Bu ne hız” derken bir bomba açıklama da Konya Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nde kendi parasını basan ilk belediye olabilmek için çalışma yürüttüklerini açıkladı!

Vizyonundan dolayı alkışları hak eden Başkan Altay’a göre blockzincir üzerinde bir kripto para olarak dizayn edilen projenin adı: “Şehircoin”

Projenin deneysel olarak Şehircoin ile gerçekleştirmek için ilgilendiği konular:

  1. Özellikle sosyal yardımlarıların toplanması ve yönetiminde bir ekosistem oluşturmak
  2. Belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını gerçekleştirmek
  3. Yasal düzenlemeyle Belediye’nin aldığı vergileri toplamak

Şahsi fikrim bu başlıkların yanında Şehircoin akıllı kontratlarla birlikte ayrıca Belediye’nin desteklemek istediği alanlarda indirim sağlayabilir: Örneğin çeşitli dernek ve vakıfların faaliyetleri, sanatsal çalışmalar hatta belirli yaş grupları ve özel durumu olanlar için çeşitli hizmetler.

Böyle bir proje başarıya ulaşırsa Türkiye’yi dünyanın %90’ının önüne geçilecek bir çalışma olur. Bir model olarak hem Türkiye’nin başka illerinde kullanılabilir hem de yurtdışına proje olarak satılabilir.

Milat’tan önce 600 yılında paranın icat edildiği, Osmanlı dahil atalarımızın sağlam paraya çok önem verdiği topraklarda yaşıyoruz. Milletimiz tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de teknolojik yeniliklere son derece meraklı. Bugün çeşitli araştırmalara göre dünyada en yoğun cep telefonu, sosyal medya ve kripto para kullanan ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Bugün ağır sanayi tesisleri kurmak ve karlı şekilde işletmek zor. Ancak genç nüfusumuzla yazılım alanında stratejik hareket edersek çok ciddi katma değer ve gelir oluşturmamız mümkün. Özellikle henüz çok yeni olan dağıtık veritabanı teknolojileri (DLT), blokzincir ve kripto paralar alanında.

Türk yazılımcılarına kendilerini gösterme fırsatı tanıyacak ‘Şehircoin’ projesi için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a ve projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına gönülden tebriklerimi sunuyorum. İnşallah Şehircoin başarılı olur ve dünyada ilklere imza atar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x