Yükleniyor...

Koronavirüs Günlükleri: Küçük İtalyan Kasabası Kendi Para Birimini Basıyor

İtalya'da 550 kişilik küçük bir kasaba olan Castellino del Biferno, koronavirüs salgınında yerel ekonomiyi desteklemek için Ducati olarak adlandırdıkları kendi para birimlerini basıyor.

biferno town printing money

İtalya’da 550 kişilik küçük bir kasaba olan Castellino del Biferno, koronavirüs salgınında yerel ekonomiyi desteklemek için Ducati olarak adlandırdıkları kendi para birimlerini basıyor.

İtalyan kasabası Castellino del Biferno, küresel salgının ardından yerel ekonomiyi desteklemek için kendi para birimini basmaya başladı. İtalya, koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen ülkeler arasında  biliniyor. Castellino del Biferno Belediye Başkanı Enrico Fratangelo, fikirlerini test etme aşamasına gelmeden önce 12 yıl boyunca para basmak için çalıştığını belirtti.

Kasaba Yerel Ekonomiye Destek İçin Para Basıyor 

Belediye başkanı Enrico Fratangelo, yerel ekonominin koronavirüs salgınının etkisine dayanabilmesini için para bastıklarını söyledi. Bu ekonomi ne kadar küçük olsa da, barlar veya kafeleri hiç hesaba katmasak bile hala açık 3-4 işletme kaldığını belirtti. Ducati olarak adlandırılan yerel para birimi, mesken sakinlerine ekonomik ihtiyaçlara göre temel mallara harcanabilecek şekilde dağıtılıyor. Yani karışıklık olmayacak; 1 Ducati’nin değeri 1 euroya eşit olacaktır. Belediye meclisi gıda paralarını basmak için hükümetten 5.500 Euro aldı ve kendi tasarruflarının da eklenmesiyle kasaba böyle bir finansal çözüm üretti.

Merkez Bankaları CBDC’leri Araştırmaya Devam Ediyor 

Koronavirüs pandemisi sırasında insanlar virüsün fiziksel paralar yoluyla yayılmasından korktuklarından, dijital ödeme araçlarının kullanımı katlanarak artmıştır. Tüm dünyadaki merkez bankaları dijital para birimlerini ve kendi paralarını araştırıp nasıl bir kombine çalışma yapabileceklerini araştırıyor. Çin, “DC/EP” olarak adlandırılan dijital Yuan üzerinde son 5-6 yıldır çalışıyor. Şu anda ulusal dijital para birimi dört şehirde test ediliyor ve McDonald’s ve Starbucks gibi franchiselar da bu denemeye dahil oluyor. 

Yerel para birimi fikri daha önce İtalya’da 2016 yılında denenmişti. İtalya’nın güneyindeki Gioiosa, birçok sığınmacıya ev sahipliği yapıyor ve sadece yerel dükkanlarda kabul edilen yerel bir para birimi kullanıyor. “Bilet ”olarak adlandırılan yerel para kavramı, yerel işletmelerin yeni gelen sığınmacılarla herhangi bir olası gerilimi önlemeyi amaçlamıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner