Yükleniyor...

Koronavirüs Hisse Senedi Ticaretini Nasıl Etkileyecek?

Kredi ve yatırım platformu re.

Koronavirüs Hisse Senedi Ticareti

Kredi ve yatırım platformu re.investments‘ın önde gelen isimleri koronavirüs salgının hisse senedi ticaretini nasıl etkileyeceği konusunda görüşlerini paylaştılar.

Koronavirüs yayılmaya devam ettikçe birçok şirket büyük kayıplar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Öte yandan bazı şirketlerin hisse senetlerinin değerinin fırladığı görülüyor.

Şirketler şimdi aktif olarak koronavirüs salgınından faydalanmanın yollarını arıyorlar. Bu, tehlikeli bir şekilde birçok ürün için fiyatların artırılması anlamına geliyor. re.investments‘ın web sitesinde Asya salgını nedeniyle hangi şirketlerin para kazandığı ve alıcılar için bunun nasıl ortaya çıktığı gibi görülebilir.

Çin koronavirüsü son aylarda gerçek hayatta en çok konuşulan konu haline geldi. Yayılma hızı, ölümlerin ve enfekte olmuş insanların sayısı toplumda panik duygusunun artmasına sebep oluyor. Bildiğiniz gibi, insanlar hayatta kalma mücadelesinde herhangi bir miktarda para ödemeye hazırdır, bu yüzden talep arz yaratıyor ve bu durum talep edilen malların fiyatını tümüyle değiştiriyor.

Gerçek hayatta ilaç şirketleri hala para kazanıyorlar ve antiviral ilaç satışları gün boyunca birkaç kat arttı. İnsanlar virüsten korunmak için ilaç satın alıyorlar. Örneğin, antiviral ilaçlarla birlikte tıbbi maskelere olan talep de önemli ölçüde artmış durumda. Bazı ülkelerde eczane zincirleri fiyatları 40 kat artırdı. Kredi ve yatırım platformu “re.investments“ın Ortaklık Programları’nın başındaki isim olan Marc Barrett konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

Arz ve talebin ekonomik yasası burada geçerlidir. Hype’ın yaratılmasıyla fiyatlar birkaç kez olması gereken seviyeyi aşabilir. En üzücü olan şey ise panik ne kadar güçlü olursa insanların güveninden daha fazla kazanacak olmalarıdır. Tabii ki bu durum, bunu önlemek için vatandaşları bilgilendirecek denetim makamlarının odak konusu olmalı.

Marc Barrett, iş dünyası ile diyalog kurulması ve piyasayı besleyecek koşulların yaratılmasının talep ve arz dengesini beraberinde getireceğini not ederken, herhangi bir problemin olmaması durumunda yaratılan hype’ın yakında etkisinin azalacağını ve fiyatların düşeceğini belirtti.

Kredi ve yatırım platformu “re.investments“ın Kredi Araştırma Analisti Joel Terrell koronavirüs salgınını ortaya çıkmasından sonra yaptıklarını şu şekilde ifade etti:

Uzmanlarımız, sağlıkla ilgili varlıkların dağılımı konusunda temel sonuçlara zamanında ulaştılar ve re.investments sayesinde yatırımcılarının karını aylık 14.2’den fazla artırdılar.

Bu noktada 2019’dan bu yana, re.investments platformunun akredite olmayan yatırımcılar için kullanılabilir olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu, dünyadaki herhangi bir kişinin platform üzerinde yatırım yapabileceği ve kâr alabileceği anlamına geliyor.

Kredi ve yatırım platformu “re.investments“ın Finans Mühendisi Bennett Warner ise koronavirüs salgınında ilaç şirketlerine çok sayıda kredi verdiklerini şu sözlerle ifade etti:

Virüsün yayılmasından bu yana ilaç şirketlerine 60’ın üzerinde kredi verdik.

Koruyucu ekipman üretimi ve aşıların geliştirilmesi ile ilgili şirketlerin hissedarları da iyi para kazandılar. Örneğin, biyoteknoloji şirketi Vir Biotechnology’nin hisseleri yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 70 oranında arttı ve 27,48 dolarlık tarihi zirveyi gördü. Vir Biotech, influenza ve tüberküloz da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklara tedavi geliştirmek için kullanılan dört teknoloji platformuna sahip. Bu nedenle yatırımcılar şirketin koronavirüse karşı aşı geliştirmesini bekliyor. Aynı zamanda, önde gelen yüz maskesi üreticisi Alpha Pro Tech’in hisseleri de neredeyse aynı seviyeye yükseldi ve 21 Ocak’tan bu yana yüzde 62,8 oranında artış yaşadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x