Yükleniyor...

Koronavirüs Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) Sürecini Hızlandırdı

Bitcoin ilk çıktığında, merkez bankaları Blockchain’in potansiyelini görmezden geldi ve hatta kripto para benimsenmesini engellemeye çalıştı.

Koronavirüs Merkez Bankası Dijital Para Birimleri CBDCler Sürecini Hızlandırdı

Bitcoin ilk çıktığında, merkez bankaları Blockchain’in potansiyelini görmezden geldi ve hatta kripto para benimsenmesini engellemeye çalıştı. Kripto para birimlerinin sadece yutturmaca olmadığı anlaşıldığında, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) görebileceğimiz konuşulmaya başlandı.

Merkez bankaları artık nakit kontrolü sağlayabilmek amacıyla Blockchain’i benimsemek için acele ediyorlar. Merkez bankacılar hala Bitcoin’i hor görse de, en azından izleyebilecekleri dijital para birimi versiyonlarını oluşturabilirler.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)

Deutsche Bank analisti Marion Laboure, Reuters’e verdiği demeçte, merkez bankalarının muhtemelen üç yıl içinde ilk “genel amaçlı dijital para birimini” çıkaracağını söyledi. Analist ayrıca COVID-19 pandemisinin süreci oldukça hızlandırdığını söylüyor.

Bu yılın Ocak ayında, Avrupa Merkez Bankası, Kanada, İngiltere, Japonya, İsviçre ve İsveç merkez bankalarıyla birlikte CBDC’ler oluşturmak için bir düşünce kuruluşu oluşturdu. Girişime Uluslararası Uzlaşma Bankası (BIS) da katıldı. Grup dünya nüfusunun yaklaşık 1.5 milyarını temsil ediyor.

Laboure, merkez bankacıları grubunun dijital para birimlerini tartışmak için bu ay bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Ancak toplantının durumu şu anda belirsiz. Bununla birlikte, merkez bankaları son zamanların en kötü ekonomik krizi sırasında şirketlere ve hane halklarına büyük oranda nakit dağıtmak zorundadır. Blockchain destekli dijital para birimleri, birçok süreci düzene koymalarına yardımcı olabilir.

Bireylere Direk Nakit Enjekte Edilebilir

Laboure’a göre, CBDC’ler, merkez bankalarının kantitatif gevşeme programlarını geliştirmelerine yardımcı olacaktır, çünkü doğrudan şirketlere ve hane halklarına nakit enjekte edebilecektir.

Bankalarda ve kredi kartlarında zaten dijital para olmasına rağmen, CBDC yetkili Blockchain yerleştirilmeleri bakımından farklılık gösterecektir. Bireylerin ve şirketlerin gelecekte dijital cüzdanları olması muhtemeldir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner