Yükleniyor...

Koronavirüs’ü Dünyaya Duyuran, Vefat Eden Doktor Ethereum ile Anıldı

Çin'in koronavirüs salgınını dünyaya duyuran, daha sonra bir hastasından kaptığı virüs nedeniyle hayatını kaybeden Dr.

ethereum Dr. Li Wenliang

Çin’in koronavirüs salgınını dünyaya duyuran, daha sonra bir hastasından kaptığı virüs nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Li Wenliang’ın anısına Ethereum, anıt şeklinde akıllı sözleşme oluşturdu. Bugün oluşturulan “Anıt” sözleşmesinin kaynak kodları, Çince olarak “huzur içinde yat” yazısı ve Wenliang’ın biyografisini içeriyor. Doktor, hükümetin virüsü gizlemesi nedeniyle tüm dünyayı hastalık hakkında uyarmış, daha sonra da yerel polis tarafından susturulmaya çalışılmıştı.

ethereum anıt

Ethereum Akıllı Sözleşmesi Değiştirilemez Durumda

Weibo’da ve WeChat’te doktorun ölümü nedeniyle hüzün ve öfke hakimken, Ethereum da akıllı sözleşmeyi değiştirilemez ve müdahale edilemez hale getirdi. Ölümünün hemen ardından Doktor, Weibo’da “trend topic” oldu. Doktor için oluşturulan hashtag, 1 milyar kez tıklandı ve 1 milyon mesaj aldı. Fakat buna rağmen ilerleyen saatlerde hashtag liste dışına çıktı. Bu arada, “Wuhan Hükümeti Dr. Li’ye Özür Borçlu” ifadelerinden oluşan başka bir hashtag de  kısıtlandı. Weibo’da bu hashtag’i aramak artık sonuç vermiyor.

Koronavirüs salgınının merkez üssü Wuhan’daki bir hastanede doktor olan Li, halka hastalık hakkında bilgi vermeden önce hastalığın ciddiyeti hakkında sağlık görevlilerine WeChat üzerinden erken uyarı gönderen sekiz kişiden biriydi. Doktorun attığı uyarı mesajından sonra yerel polis onu susturmuştu.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Hasan
Hasan
4 yıl önce

Kahraman

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x