Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri Kötü Amaçlı Kripto Para Madencilik Uygulamaları Microsoft Mağazasından Kaldırıldı

Kötü Amaçlı Kripto Para Madencilik Uygulamaları Microsoft Mağazasından Kaldırıldı

ABONE OL:google-news

ABD merkezli yazılım şirketi Microsoft, siber güvenlik firması Symantec’in Monero (XMR) madenciliği yapılmasını sağlayan kod parçacıklarının yer aldığı 8 ücretsiz Windows 10 uygulamasını resmi uygulama mağazasından kaldırdı.

Kötü amaçlı kripto para madenciliği, kullanıcının rızası veya bilgisi olmadan bilgisayarın işlem gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapılması anlamına geliyor. Symantec, ilk olarak 17 Ocak’ta üç geliştirici tarafından yayınlanan 8 uygulamada kötü amaçlı XMR madencilik kodunun yer aldığını tespit etti. Symantec’in Microsoft’u uyarmasından sonra sekiz uygulamanın tümünü kaldırdı.

En İyi Ücretsiz Uygulamalar Arasında Yer Alıyorlardı

Kötü amaçlı kripto para madencilik uygulamalarının bazılarının Microsoft’un uygulama mağazasındaki en iyi ücretsiz uygulamalar arasında yer aldığı belirtiliyor. Sekiz uygulamanın tamamının bir kişi veya grup tarafından geliştirildiği bildiriliyor. Tespit edilen uygulamaların tamamının Windows 10 S modu dahil olmak üzere Windows 10’da çalıştığı, Nisan ve Aralık 2018 arasında mağazaya yüklendikleri ise edinilen bilgiler arasında. Uygulamaların herhangi biri Windows 10 yüklü bir bilgisayara yüklendiğinde, bilgisayarın CPU gücü XMR madenciliği için kullanılıyor.

Symantec uzmanları, ilk kez Microsoft uygulama mağazasında kötü amaçlı kripto para madencilik uygulamalarının tespit edildiğini söyledi. Uzmanlar, uygulamalarının bağımsız bir tarayıcı üzerinden çalışarak bilgisayarların kaynaklarını madencilik için kullandığı ve hiçbir sınırlamanın takılmadıklarını söyledi. Yani uygulamalar yüklü oldukları bilgisayarın CPU gücünün yüzde 100’üne kadarını madencilik için kullanabiliyor. Synmantec, uygulamaların tamamının gizlilik politikası sunduğunu, ancak gizlilik sözleşmesinden kripto para madenciliğinden bahsetmediklerinin altını çiziyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar