Yükleniyor...

Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı WebCobra’ya Dikkat!

Kripto para fiyatlarındaki artış siber suçluların kötü amaçlı madencilik yazılımlarını kullanmalarını tetiklemiş durumda.

Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı

Kripto para fiyatlarındaki artış siber suçluların kötü amaçlı madencilik yazılımlarını kullanmalarını tetiklemiş durumda. Bilgisayar güvenlik firması McAfee Labs’ın araştırmacıları, kurbanların bilgisayarlarında gizlice Monero veya Zcash madenciliği yapan “WebCobra” adında yeni bir kötü amaçlı yazılımı keşfettiklerini duyurdu.

Brezilya, Güney Afrika ve ABD

McAfee Labs, Rus yazılımı WebCobra’nın kurbanların makinesinin yapılandırmasına bağlı olarak Cryptonight veya Claymore’un Zcash madencilik yazılımını sızdığı bilgisayara gizlice kurduğunu söylüyor.

McAfee, “32 Bit (x86) sistemlere Cryptonight madenci yazılımı enjekte ediliyor ve madencilik yazılımı arka planda çalışmaya başlıyor. 64 Bit (x64) sistemlerde ise GPU yapılandırmasını kontrol eden Claymore’un Zcash madencilik yazılımı çalıştırılıyor.” diyor.

Kötü amaçlı yazılım Rusya’da ortaya çıkarken, etkilerinin dünyanın dört bir yanından görüldüğünü belirtiliyor. Kötü amaçlı yazılımdan en çok etkilenen ülkeler ise Brezilya, Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri.

Bununla birlikte Trend Micro’ya göre, kötü amaçlı madencilik yazılımları yüksek gizlilik esasında çalıştıkları için tespit edilemeyebiliyorlar. Çoğu kullanıcı bilgisayarının yavaş çalışmaya başlamadıkça veya aşırı ısınmadıkça herhangi bir kötü amaçlı yazılım kurbanı olduğunun farkında olamıyor. O zamana kadar ise kurbanlar yalnızca bilgisayarının performansından ödün vermekle kalmıyor, yüksek elektrik faturası ile karşı karşıya kalıyorlar.

Bilgisayarınız Normalden Daha Yavaş mı?

McAfee, kullanıcıların bilgisayarlarındaki işaretleri özellikle dikkate almalarını tavsiye ediyor. Örneğin, bilgisayarınız durduk yere yavaş çalışmaya başlamışsa bu kötü amaçlı bir yazılımın etkisi olabilir. McAfee Labs, “Bir bilgisayar ele geçirildiğinde, kötü amaçlı bir uygulama performansın düşmesi dışında arka planda sessizce çalışır. Kötü amaçlı yazılımlar güç tüketimini artırdıkça makine yavaşlar ve arkalarında istenmeyen bir elektrik faturası bırakırlar.”

Aşağıdaki grafikten Monero fiyat hareketleriyle birlikte kötü amaçlı yazılımların sayısının nasıl arttığını gösteriyor.

Monero Madencilik Hack

Cyber Threat Alliance’a (CTA) göre, kripto hack girişimleri 2018’de yüzde 459’luk bir artış gösterdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x