Yükleniyor...

Kraken, Cardano’yu Vadeli İşlemler Platformunda Teminat Olarak Destekliyor

Kripto para borsası Kraken, vadeli işlemler platformunda Cardano'yu teminat olarak desteklemeye başladı.

kraken 2

Kripto para borsası Kraken, vadeli işlemler platformunda Cardano’yu teminat olarak desteklemeye başladı.

Kraken, Cardano ile birilikte Chainlink, Polkadot ve Decentraland gibi kripto varlıkları da benzer bir biçimde destekliyor.

Proof of stake platformunun yerel tokenı ADA, artık kripto para vadeli işlem sözleşmelerine kullanılabilecek. Kraken, tek teminatlı vadeli işlemler ve çok teminatlı vadeli işlemler sunar. Tek teminatlı vadeli işlemler adından da anlaşılacağı gibi kullanıcıların yalnızca belirli bir çiftin temel kripto para birimini bir teminat olarak kullanmasına izin verir. Çok teminatlı vadeli işlemlerde ise trader’lar teminat olarak bir miktar kripto para yatırabilir. Yani bu tek bir kripto ile sınırlı olmadığı anlamına gelir. ADA token’nda ise %10’luk bir kesinti meydana gelir. Örneğin 1000 ADA yatırıldığı takdirde, 900 ADA token’ı teminatı desteklemek için kullanılır.

Kesintinin miktarı kripto para birimlerine göre farklılık gösteriyor. Bitcoin’de bu oran %0 olsa da AVAX ve XTZ’de bu %50’ye kadar çıkabiliyor.

Kraken, vadeli işlemler platformunu 2019 yılında başlattı. Temmuz 2020’de de Birleşik Krallık düzenleyicisinden lisans aldı.

Şirket ayrıca 2021’de yasa dışı olarak marjı kripto işlem hizmetleri sunduğu gerekçesiyle Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) 1,25 milyon dolar para cezası ödedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner