Yükleniyor...

Kripto Bankası SEBA Bank: Yeni Çağın Altını Bitcoin

Kripto bankası olarak adlandırılan İsviçreli SEBA Bank'ın Araştırma Departmanının yürüttüğü bir çalışmada, Bitcoin fiyatındaki son düşüşte, tıpkı altında olduğu gibi bazı çelişkili sonuçlar olduğu gözlendi.

gold vs bitcoin

Kripto bankası olarak adlandırılan İsviçreli SEBA Bank’ın Araştırma Departmanının yürüttüğü bir çalışmada, Bitcoin fiyatındaki son düşüşte, tıpkı altında olduğu gibi bazı çelişkili sonuçlar olduğu gözlendi. Bu sebeple departmanın yürüttüğü çalışmada iki varlık karşılaştırıldı.

Son zamanlarda yaşanan piyasa çöküşünde Bitcoin’in değeri S&P500 endeksinden daha fazla düştü. Bu düşüş de insanları Bitcoin’in meşruiyetini sorgulamaya itti.

SEBA Bank’ın Araştırma Departmanı tarafından yapılan bir çalışmada bu düşüş hakkında bazı ilginç verilere ulaşıldı. Üç farklı finansal kriz durumu analiz edildikten sonra bazı sonuçlar çıkarıldı.

Bitcoin ve Altın Arasında Çarpıcı Benzerlikler!

Altın her zaman değerli bir varlık olmuştur, artık Bitcoin de altın gibi değerli varlık kategorisinde bulunmaktadır. İkisi arasındaki çarpıcı benzerlikler ise finans dünyasını uzun bir süre daha meşgul edeceğe benzemektedir.

Öncelikle her ikisi de değerli varlık olup birer değer deposudur. Varlıklar portföyler için klasik çeşitlendirme araçları olarak kabul edilirken,mevcut herhangi bir para sistemine de ait değildirler.

Altının Finansal Krizi

2008 Mali Krizi

Bu kriz sırasında altının piyasa değeri hisse senetlerine paralel olarak % 30 oranında düştü. Pazar bu düşüşten üç ay sonra tekrar canlandı. Altının diğer varlıklarla korelasyonu zayıflarken, yine klasik bir çeşitlendirme aracı haline geldi.

1987 Kara Pazartesi Krizi

Fiyatlarda hızlı bir artış oldu, ancak kısa sürede olağanüstü bir hızla düşüş yaşandı.
Birincil pazarda fiyatlar yıllar boyunca azalmaya devam etti ancak borsada işler aksi yönde gelişti. Klasik bir portföy çeşitlendirme aracı olmasına rağmen, altın fiyatları krizin ilk günlerinde düştü; ki bu da makul bir sonuçtu.

Bitcoin’in İlk Küresel Krizi

Son birkaç gün içinde dünyada neredeyse tüm sektörlerde büyük değişiklikler oldu. Sonuç olarak bugünlerde Bitcoin’in de piyasa değeri düştü. Bitcoin’in diğer varlıklarla korelasyonu tasfiyeler nedeniyle bir şekilde azaldı. Ancak bu da Bitcoin’in yeniden canlanmasına yeterli bir ölçüt değildi.

Bitcoin bundan önce de tam 380 kez ‘ölü’ ilan edildiği için varlığın gidişatının ne olacağı şimdiden kestirilememektedir. Ancak şu söylenebilir ki Bitcoin tam 380 kez hayatta kaldı ve tüm gücüyle oyuna geri döndü.

Stabil Koinlere Artan Talep!

2020’de görülen tasfiyeler sebebiyle stabil koin talebinde % 20 gibi önemli bir artış bulunmaktadır. Stabil koinlerin mevcut blok zincirleri üzerinde kurulması, gelişen dünyada insanlara güven vermektedir.

Borsada pek çok iniş-çıkış gözlemlenmesi, yatırım kararı vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle,  şimdiki gibi panik durumlarda en önemli şey sakin kalmaktır.

COVID-19 salgını küresel bir endişeye yol açtı. Piyasalar büyük olasılıkla çökecek ve ülke ekonomileri birçok aksilik yaşayacaktır. Ancak bu gergin durumda sakin olunması gerekmektedir. Bu işte tüm dünya beraberdir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner