Yükleniyor...

Kripto Borsası Bitrota Soruşturmasında Hapis İstemi!

Kayseri merkezli kripto borsası Bitrota'ya yönelik soruşturmada, zanlıların 10 bin 640 yıla kadar hapsi istendi.

bitrota kripto para borsası

Kayseri merkezli kripto borsası Bitrota’ya yönelik soruşturmada, zanlıların 10 bin 640 yıla kadar hapsi istendi.

Giderek yaygınlaşan ve benimsenen kripto paralar, dolandırıcılık ve maddi kayıpları da beraberinde yaygınlaştırıyor. Özellikle son zamanlarda, milyonlarca kişi mağduriyet yaşadı. FTX, Thodex, Vebitcoin gibi kripto para borsaları, kullanıcılarını dolandırdıkları gerekçesiyle gündeme geldi. Son olarak, Kayseri’de kurulduğu belirtilen Bitrota’ya yönelik soruşturmada, on zanlıya 10 bin 640 yıla kadar hapis istendi.

Kripto Borsası Bitrota Soruşturması Tamamlandı

NTV’nin yaptığı habere göre, kripto para borsası Bitrota aracılığıyla yatırımcıları dolandırdıkları öne sürülen biri tutuklu on şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede; Bitcoin, kripto para, dijital cüzdan, ve Bitcoin’in yasal statüsü gibi kripto sektörüne yönelik bilgiler yer aldı.

Hazırlanan iddianamede, şüphelilerin kripto para borsası Bitrota aracılığıyla, yatırımcılara Telegram üzerinden yanıltıcı mesajlar gönderdiği ve yaklaşık 54 milyon liralık bir mağduriyet yarattığı ifade edildi.

Bitrota’nın kurucularının ve çalışanlarının müşterileri dolandırdığına yönelik yürütülen iddianamede, Cimer başvuruları ve MASAK raporları doğrultusunda soruşturma başlatıldı. Soruşturmada, şüpheliler hakkında şu suçlamalar yer aldı;

  • “Bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık.”
  • “Şirket yöneticisinin ve şirketin faaliyeti kapsamında dolandırıcılık.”
  • “Mal varlığı değerlerinin aklanması”

İddianameye konu olan borsanın, 16 Temmuz 2018 tarihinde Kayseri’de kurulduğu ifade edildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner