Yükleniyor...

Kripto Fest 2022 Etkinliğinden Öne Çıkanlar

Türkiye'de blockchain ekosistemi hızla gelişirken, ayak uydurma süreci, Kripto Fest 2022 gibi etkinlikler ile hızlanıyor.

kripto fest 2022

Türkiye’de blockchain ekosistemi hızla gelişirken, ayak uydurma süreci, Kripto Fest 2022 gibi etkinlikler ile hızlanıyor.

Dijitalleşme ile birlikte oyundan alışkanlıklara, finansta dünya ekonomisine kadar her şey yeniden şekilleniyor. Bu dijitalleşmenin en önemli ayaklarından birisini de blockchain ekosistemi oluşturuyor. Oldukça derin bir yapıya sahip olan blockchain için ülkeler gelecek planları yapıyor. Diğer yandan bu teknolojinin ne olduğunun anlaşılabilmesi için etkinlikler düzenleniyor. Türkiye’de de bu alanda son gelişme önemli isimlerin sahne aldığı Kripto Fest 2022 ile yaşandı.

Coinkolik ekibi olarak katıldığımız 20-21 Ağustos’ta Zorlu PSM’de düzenlenen Kripto Fest 2022 etkinliğinden kripto ekosistemi ve ekonomi hakkındaki derlemelerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

emin capa

Emin Çapa ile Türkiye’nin Dijital Paradaki Yolu

Dijital paralar birçok ülkenin gündeminde ve her geçen gün yeni düzenlemeler gün yüzüne çıkıyor. Türkiye’nin dijital para ilişkisini anlatmak üzere Kripto Fest 2022 etkinliğinin başlangıcını ekonomist-gazeteci Emin Çapa yaptı.

Geleceğin hiçbir zaman bu kadar hızlı değişmediğini ve her şeyin tokenleştirileceğini belirten Emin Çapa, Türkiye’nin ilişkisini şu şekilde açıkladı:

“Bilimin en büyük sorunu büyük veri, maalesef ki Türkiye de bilime sırtını dönüyor. Buraları dutluk olarak görüp girmeyenler ve dijital dünyaya uyum sağlayamayanlar kaybedecek.”

sant manukyan gokalp icer bora erdamar

Şant Manukyan’dan Küresel Ekonomi Yorumu

Global stratejist Şant Manukyan, Dr. Bora Erdamar ve Icrypex CEO’su Gökalp İçer, etkinliğin ilk gününde, uluslararası piyasaları ve kripto ekonominin geleneksel ekonomi üzerindeki etkisini konuştular.

Kripto varlıkların fırsatlarının yüksek olduğunu belirten Erdamar, kripto paralar nasıl programlandıysa öyledir, altı veya üstü yoktur ve potansiyelinin sınırı yoktur dedi. Sözlerine, kripto paranın tek bir kategoriye indirgenemeyeceğini ve ülkelerin bu konuda yaptırım yapamayacağını belirterek devam etti.

Aynı konu üzerine görüşlerini bildiren Şant Manukyan ise; CBDC’nin kontrol edilebilir bir dünyanın kapısını araladığını söyleyerek yanıtlanmamış birçok soruyu beraberinde getireceğini belirtti. Küresel piyasa hakkında yorumlarını da paylaşan Manukyan, Fed’in yıl sonu enflasyonu beklentileri 8.5 civarında ve Fed düzenlemelerinin agresifliğinin yumuşaması bekleniyor. Ancak bu doğru değil dedi.

Tuncay Yıldıran – NFT’lerin Hukuki Boyutu

Icrypex yönetim kurulu üyesi Tuncay Yıldıran’ın ikinci gündeki konuşması NFT’ler ve Metaverse’deki hukuki mülkiyet üzerineydi. Yıldıran, kariyeri boyunca regülasyonlar alanında çalışmalar yapmış deneyimli bir isim.

Konuşmasında yer verdiği NFT, yasal mülkiyet hakları ve regülasyonlarda blockchain teknolojisinin regülasyonunun gündemde olmadığını, teknolojinin regüle edilmeyeceğini aktardı. Regülasyonların gelmesi gerektiğini belirten Yıldıran, regülasyonların kripto para alım satım platformlarına geleceğini saklayıcı olarak görev yapan bu kuruluşlardaki işlemlerin yasal bir prensibe bağlanacağını aktardı.

Yıldıran:

“Blockchain’in regülasyonu gündemde değil. Regülasyonlar kripto para platformlarına yapılan işlemlerin bir prensibe bağlayacak kapsamda gelecek”

Ayrıca Yıldıran konuşmasında yer verdiği NFT ve Smart Contract’ların bilişim hukuku veya mülkiyet haklarına dahil edilmemesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

ahmet usta mesut cevik

Mesut Çevik ve Ahmet Usta: Markalar Metaverse’ü Nasıl Kullanmalı?

ELYT kurucu ortakları Mesut Çevik ve Ahmet Usta ise markaların Metaverse’ü nasıl kullanması gerektiği hakkında bir konuşma gerçekleştirdiler.

ELYT, influencer ve markalara sadakatiniz karşılığında NFT olarak ödüller sunan bir platform. Çevik ve Usta, büyük markaların Metaverse’ü tam olarak anlayamadığını ve bu bağlamda onlarca paralar harcayıp kullanıcısına bir fayda sağlamayan projeler ortaya çıkardığını düşünüyorlar. Yeni bir alanda ilk olma yarışında yanlış adımlar atıldığına inanan ikili, bu alanda hizmet verecek platformlarını “Metaverse’ün modern yorumu” olarak tanımlıyorlar.

murat muratoglu

Murat Muratoğlu’ndan NFT Rönesansı ve Metaverse Reformu

Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinden Murat Muratoğlu, NFT Rönesans, Metaverse Reform başlıklı konuşmasında bir ekonomist gözünden dünyanın ayak uydurmaya çalıştığı bu dönemi gözler önüne serdi.

Muratoğlu, insanların yeni teknolojilerle beraber fiziksel hayatlarını daha az yaşadığına konuşmasında yer verdi. Bu duruma örnek olarak da çocukların artık spor okullarına gitmek yerine Fortnite’da sanal konserlere katıldığını söyledi. Metaverse’ün henüz hazır olmadığını düşünen Muratoğlu, her şeyin daha çok başında olduğumuzu ve hiçbir şeyin de tam olarak belli olmadığına konuşmasında yer verdi.

Muratoğlu:

“Metaverse henüz hazır değil ve konu hakkında hiçbir şey de belli değil. Şu anda VR gözlüklerden girdiğimiz bu yeni evreni ileride ne bekliyor bilmiyoruz. Metaverse’ü geliştirmek için şirketlerin çalışmaları devam etse de bir şey kaçmış değil”

Metaverse’ün şirketlerin de işine geleceğini düşünen Muratoğlu, NFT’ler hakkında da NFT’lerin henüz bir topluluk oluşturma aracı gibi kullanıldığını ancak ileride hayatımızdaki payının yükselerek aitlik kanıtları olarak kullanılacağına da değindi.

Çağdaş Akgün – Efe Nail Saltık

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner