Yükleniyor...

Kripto Kışı Madencileri de Etkiliyor: Core Scientific

Uzun zamandır içinde olduğumuz kripto kışında, piyasalarda yaşanan sert düşüşler yatırımcılar kadar madencilik şirketlerinin de çok zor günler geçirmesine neden oluyor.

Site Yazar1

Uzun zamandır içinde olduğumuz kripto kışında, piyasalarda yaşanan sert düşüşler yatırımcılar kadar madencilik şirketlerinin de çok zor günler geçirmesine neden oluyor. ABD’deki en büyük, halka açık kripto madenciliği şirketlerinden biri olan Core Scientific, pozitif nakit akışını sürdürse de artan ekipman maliyetleri ve Bitcoin fiyatının düşmeye devam etmesi sebebiyle bölüm 11 iflas başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Madencilik sektöründeki zor koşullara ek olarak Celsius iflası da Core Scientific’i olumsuz yönde etkiledi çünkü Celsius’un da şirkete yüklü miktarda borcu vardı.

‘Bilmeyenler için, Bölüm 11 iflas başvurusu, yeniden yapılanma iflası olarak geçmektedir. Bir borçlunun ticari ilişkilerinin, borçlarının ve varlıklarının yeniden düzenlenmesini içerir.’

Bitcoin gibi çalışma ispatı (Proof of Work) ile üretim yapan kripto maden şirketleri, ekipmanlarını pahalı ve güçlü donanıma sahip bilgisayarlarla donatmak durumunda ki bu aynı zamanda yüksek miktarda elektrik tüketimi demek.

Core Scientific, 2022 yılının Haziran ayında varlıklarında yaklaşık 9.618 adet Bitcoin bulundururken, şu an sadece 62 adet Bitcoin bulunduruyor.

image1

Madencilik şirketi, kasım ayı sonlarında 435 milyon dolar zarar bildirerek, mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında nakit yaratma kapasitesinde şüpheleri olduğunu ifade etmişti. Bu gelişme sonrası şirketin en büyük yatırımcılarından biri olan B. Riley Financial geçtiğimiz haftalarda şirketin iflastan kurtarmak adına 72 milyon USD finansman sunmuştu. 

Şirketin üretiminin ağırlıklı olarak Bitcoin olması ve BTC fiyatının Kasım 2021′de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan yaklaşık 16.800 dolara düşüşüne giden süreçte, kar marjları da ciddi oranda düştü. Core Scientific Inc.’in düşen kripto fiyatları ve artan enerji maliyeti gibi olumsuz gelişmeler yaşaması hisse fiyatına da yansıdı. 

Aşağıdaki grafiğe baktığımızda son bir yılda %98 gibi bir oranda düşüş gerçekleştiğini görüyoruz.

image2

Madencilik maliyeti kripto yatırımcılarını da etkileyen bir konu çünkü madenciler herhangi bir nakit sıkışıklığı yaşadığında ilk yaptıkları şey ellerinde bulundurdukları varlıkları satmak olacaktır. Aşağıdaki grafiği incelediğimizde Bitcoin’in ortalama kazım maliyeti 19 aralık itibariyle 20.095 USD olarak gözükürken, Bitcoin piyasalarda 16.800 USD seviyelerinden işlem görümekte. Bu durum madencileri tesislerini kapatmaya zorlayarak piyasalarda da satış baskısı oluşturuyor.

image3

Aşağıdaki tabloda ise varlıklarında Bitcoin tutan şirketlerin en yüksekten en düşüğe  sıralamasını bulabilirsiniz.

image4

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x