Yükleniyor...

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksine Göre Piyasalar Hala Korkuda, Ancak Gelişme Var

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksine göre, kripto para piyasası altı aydan fazla bir süredir aşırı korku durumunda bulunuyor, yine de kripto pazarı geçen ay yaşadığı ani çöküşünden sonra toparlanmaya devam ediyor.

Fear and Greed Index 1280x720

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksine göre, kripto para piyasası altı aydan fazla bir süredir aşırı korku durumunda bulunuyor, yine de kripto pazarı geçen ay yaşadığı ani çöküşünden sonra toparlanmaya devam ediyor.

Endeksin Şubat 2018’de piyasaya sürülmesinden bu yana en uzun süren aşırı korku dönemi yaşanıyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir?

Coinkolik’in daha önce belirttiği gibi Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, farklı kaynaklardan gelen çeşitli göstergelerin toplamıdır ve 100 üzerinden temsil edilir. Endeks, piyasa oynaklığını (% 25), pazar momentumunu (% 25), sosyal medya hissini ( % 15), anketlerş (% 15), hakimiyeti (% 15) ve Google eğilimlerini (% 10) olarak hesaba katar. Sıfıra yakın bir değer, piyasanın korku durumunda olduğunu belirtirken, 100’e yakın bir değer açgözlülük durumunu gösterir.

Şu anda, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 19’u gösteriyor ki bu da piyasa hissinin aşırı korku olduğunu vurguluyor.

Bunun son yıllardaki en düşük rakamlardan biri olmasına rağmen, hem geçen hafta hem de geçen ay görülen değerlere göre belirgin bir iyileşme olarak görülebilir. Kripto piyasası , Mart ayı ortasında önemli bir tasfiyenin sonucu olarak ani bir çökme yaşandıktan sonra endeks; önce 8’e düştü, geçen hafta ise 15’i gördü. Bu değer Ağustos 2019’dan bu yana en kötü değerdi.

Bu ufak iyileşmenin, kripto para piyasalarındaki son ralliden kaynaklandığı söyleniyor. Çoğu kripto para birimi, Mart ayı ortasında 2020’nin en düşük seviyesine ulaştıktan sonra geri dönüşler yaşadı.

13 Mart’ta 119.5 milyar dolara düşmesine rağmen, toplam kripto para piyasa değeri şu anda 206.9 milyar dolardır. Bu büyümenin büyük bir kısmı, Mart ayının ortasındaki 4,121 dolardan günümüze gelen Bitcoin sayesindedir.

Bitcoin haberin yazımı itibariyle %6.92 oranında arttı ancak son haftalarda altcoinler de boş durmadılar ve böylece lider kripto para biriminin pazar hakimiyetinin son haftalarda % 63.3’e düştüğü görüldü.