Kripto Meydanı'nda, Yatırım Dünyası Ele Alındı • Coinkolik
Yükleniyor...

Kripto Meydanı’nda, Yatırım Dünyası Ele Alındı

Dördüncüsü düzenlenen Kripto Meydanı’nda, blockchain ile birlikte yatırım dünyasının genel çerçevesi de ele alındı.

Kripto Meydaninda Yatirim Dunyasi Konusuldu

Dördüncüsü düzenlenen Kripto Meydanı’nda, blockchain ile birlikte yatırım dünyasının genel çerçevesi de ele alındı.

Gelişen finans koşulları ve blockchain teknolojisinde, yatırım dünyasına olan ilgi giderek artıyor. Gelişen teknolojilere erken yatırım yapmak, önemli bir rol oynuyor. Özellikle teknoloji şirketlerinin geçtiği yollarda, yatırım şirketlerinin çalışmaları merak konusu oldu. Kripto Meydanı, Venture Capital (VC) alanında önemli isimler ile keyifli bir etkinliği geride bıraktı.

Kripto Meydanı’nda, Venture Capital Rüzgarı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto Meydanı, sevenleriyle 17 Kasım Perşembe günü Levent Kolektif House‘da buluştu.

Yatırımlar, finans, kripto sektörü gibi çeşitli konulara ilgi duyan katılımcılarıyla bir araya gelen Kripto Meydanın‘da, Venture Capital (VC) alanında önemli isimler yer aldı.

Kripto Meydanı’nın konukları, Boğaziçi Ventures Büyüme Fonu Yöneticisi Gizem Sezer, TechOne ve TwoZero Ventures Yatırım Yöneticisi Aziz Dostgül ve Logo Ventures Yatırım Yöneticisi Kerem Gürbilek oldu. Ayrıca, Kripto Meydanı’nın moderatörlük koltuğunda Kıvılcım Harika Ertunç yer aldı.

Yatırımlar ve Düzenleyiciler

Kripto Meydaninda Venture Capital Ruzgari 1

Kripto Meydanı, dördüncü etkinliğinde eğlenceli sohbetler gerçekleştirdi. Katılımcıların merak ettiği konular, yatırımların denetlenmesi ve yatırım kategorileri ele alındı.

Boğaziçi Ventures yöneticisi Gizem Sezer, regüle bir yatırım fonu olduklarını ve yatırımcılarına karşı sorumlulukları olduğunu dile getirdi. Sezer, Boğaziçi Ventures‘in bir GSYF fonu olduğunu belirtti. Ayrıca Sezer, fon olarak SPK lisanslarının olduğunun da altını çizdi.

Yatırımcı portföyü ve yatırım kategorilerinin neler olduğu hakkındaki konularda da dikkat çekici yanıtlar geldi. TechOne ve TwoZero Ventures‘in yöneticisi Aziz Dostgül, yatırımcılarının nitelikli olarak tabir edilebileceğini belirtti.

Aziz Dostgül, yatırım yaptıkları şirketlerin birer araç olduğunu söyledi. Dostgül, esas yatırımların projelerin ekiplerine yapıldığının altını çizdi.

Konuklar, genel olarak Türkiye sınırları içerisinde yatırım yaptıklarını belirttiler. Bu konu hakkında en dikkat çekici cevap, Logo Ventures yöneticisi Kerem Gürbilek‘ten geldi. Gürbilek, yatırım yaptıkları projelerin yüzde 80‘inin Türkiye sınırları içerisinde olduğunu dile getirdi. Ayrıca Gürbilek, bu seçimin kendi ellerinde olan bir durum olmadığının ve düzenleyicilere bağlı olduğunun altını çizdi.

Venture Capital’lerin Yatırım Stratejileri

Kripto Meydanı‘nda yatırım stratejileri de merak edilen konulardan birisi oldu.

Konuklardan Gizem Sezer, GSYF oldukları için fonların yüzde 10‘unu yurt dışı yatırımlara kullanabildiklerini belirtti. Sezer’in, henüz regülasyonlar gelmediği için kripto paralara yatırım yapmadıklarını söylemesi dikkat çekti.

Mikrofonu alan Kerem Gürbilek, yatırım yaparken ana odaklarının DeFi alanı olduğunu belirtti. Gürbilek, ayı piyasasını tamamen bir yatırım fırsatı olarak gördüklerini dile getirdi.

Venture Capital’lerin Yatırım Matematiği

Kripto Meydanı‘nda, Venture Capital‘lerin yatırım miktarları da merak edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gizem Sezer, 50-100 bin dolar bandında başladıklarını aktardı. Sezer, yatırım miktarlarını güncel olarak 1 milyon dolara kadar çıkardıklarını dile getirdi.

Konuyla ilgili diğer bir görüş de Kerem Gürbilek‘den geldi. Gürbilek, bireysel yatırımların 250 bin dolar olduğunu ve kurumsal yatırımlara 1 milyon dolar harcadıklarını aktardı.

Venture Capital’lerin Çıkış Senaryosu

Kripto Meydanı’nda, bir başka merak edilen konu Venture Capital‘lerin çıkış senaryoları oldu.

TechOne ve TwoZero Ventures yöneticisi Aziz Dostgül, bir yatırım yaparken aynı zamanda o yatırımdan çıkmayı da planladıklarını aktardı. Dostgül, gidişatın yatırımın şekline ve yatırım pazarına göre şekillendiğini belirtti.

Çıkış yapılamayan senaryolara da değinen Aziz Dostgül, maliyetleri sıfıra yaklaştırıp yatırımcılarına senetlerini geri verebildiklerinden bahsetti. Dostgül, yatırımcıları üzmemek adına çeşitli yükümlülükler aldıklarının altını çizdi.

Mikrofonu alan Boğaziçi Ventures yöneticisi Gizem Sezer, çıkış senaryolarının 2 yıl hesaplamalı yapıldığını belirtti. Ancak, bu senaryolarda daha erken çıkmak için bir kısıtlama olmadığının da altını çizdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x