Yükleniyor...

Kripto Para ATM Pazarı 5 Yıl İçinde 144,5 Milyon Dolara Ulaşacak!

4 Eylül'de ResearchandMarkets.

Kripto Para ATM

4 Eylül’de ResearchandMarkets.com’da yayınlanan bir rapora göre, kripto para ATM pazarı 2023 yılına kadar 114,5 milyon dolara ulaşacak. Araştırmacılar, kripto para ATM pazarının 2018 yılında 16,3 milyon dolardan 144,5 milyon dolara yükselmesini bekliyor. Bileşik yıllık büyüme oranının 2018’den 2023’e kadar yüzde 54,7 olacağı öngörülüyor.

Araştırmaya göre, tahmin dönemi boyunca müşterilerin dijital parayı tek bir makine kullanarak fiat ve mükerrer olarak değiştirmesine (değiş-tokuş) izin veren iki yönlü ATM’lerden oluşacak. Araştırma, makinelerin işlevsel hale gelmesinin kullanıcılar arasında iki yönlü kripto para ATM’lerinin popülerleşmesinde itici güç olduğunu söylüyor.

Raporda, ABD, Almanya ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde ATM’lerin hızla büyüyen yetenekleri vurgulanıyor ve kripto para ATM pazarındaki ana büyüme faktörünün kripto paraların benimsenme oranı olduğu vurgulanıyor.

2023 yılına kadar Kuzey Amerika’nın kripto para ATM pazarındaki en büyük payı elinde tutması bekleniyor. Çok sayıda kripto para ATM donanım ve yazılım sağlayıcısının bulunması ve uygun bir yatırım ortamının bulunması ABD’nin pazardaki hakim konumunu kolaylaştıracak gibi duruyor. Aynı zamanda kripto paraların, kripto para ATM pazarının büyümesini sınırlayabilecek bir faktör olarak görülmüyor. Teknik olarak anlaşılmazlıkların yanı sıra, kanunen düzenleyici belirsizliği de ATM’lerin yaygınlaşmasını sınırlıyor.

Ana akım benimsenmesini hedefleyen Ontario merkezli Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ATM üreticisi LocalCoinATM, Kanada’daki üç farklı lokasyonda 2017’de Toronto, Brampton ve Etobicoke dahil olmak üzere bir ETH ATM grubu kurdu. O yıl Güney Koreli ATM üreticisi Hyosung, resmen BTC’yi uluslararası ATM modeline entegre etti.

Kripto para ATM pazarının önümüzdeki beş yıl içinde rekor düzeyde büyümesi beklenirken dijital para birimleri geleneksel ATM üreticilerinin işlerini tehdit ediyor. Mart ayında dünyanın en büyük ATM operatörü Cardtronics, bir yıllık raporda işleriyle ilgili başlıca riskler arasında kripto paraları gösterdi. Tüketici davranışı tercih edilen ödeme yöntemlerinde kayda değer bir değişim gösterdi ve daha fazla müşteri artık geleneksel fiziksel banknotları kullanmak yerine elektronik ödeme şekillerini seçerek ATM’leri kullanmaz hale geldi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x