Yükleniyor...

Kripto Para Birimleri, Faiz ve Enflasyon: Finans Sistemi Kurtulabilir mi?

Bitcoin ve kripto para birimleri, son zamanlarda hem dünyada hem de ülkemizde ana akım medyada da yavaş yavaş yerini bulmaya başladı.

kripto para birimleri faiz ve enflasyon

Bitcoin ve kripto para birimleri, son zamanlarda hem dünyada hem de ülkemizde ana akım medyada da yavaş yavaş yerini bulmaya başladı. Son olarak T24 yazarı Giray Kömürcü dünkü köşe yazısında kripto para birimlerine değindi. Kömürcü yazısına ilk başta paranın ne olduğundan ve ne amaçla üretildiğinden bahsederek başlıyor. Hepimizin de katılacağı şeyler söyleyen Kömürcü, şu ifadeleri kullanıyor:

“Bugün açıkça görüyoruz ki parayı merkezine alan ekonomik sistemimiz yoksulluğa, kültürlerin ve doğanın katledilmesine yol açıyor. Oysa para bir değiş tokuş aracı olarak hayatı kolaylaştırmak üzere ortaya çıkan bir buluştu. Ancak zamanla öyle bir hal aldı ki büyük kitleler için adeta bir mutsuzluk aracına dönüştü. “

Para Kıtlığının Sebebi Ne?

Kömürcü yazısında para kıtlığının temel sebebi olarak faizin olduğunu dile getiriyor. Ona göre parayı değiş tokuş aracı olmaktan çıkarak ve metalaştıran şeylerin başında faiz olgusu geliyor. Faizi denklemden çıkardığımız zaman para sadece ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışan bir araç oluyor. Fakat faiz merkeze alındığında para biriktirme ve para için çalışma gibi eylemler ön plana çıkıyor.

Kömürcü, yazısında oldukça önemli bir detaya parmak basıyor: “Para arzındaki artışla fiyatların yükselmesi, ihtiyaçları olmasa dahi gelecekte her şeyin daha pahalı olacağı endişesiyle insanları tüketime yönlendirir. Parasal genişlemelerin en temel amacı da budur zaten, enflasyonla beraber talep yaratarak tüketim ve yatırım harcamalarını arttırmak.”

Hal böyle ounca da insanlar tasarruflarını erimesin diye bankada tutmak ister, bu da bankacılık sisteminin kredi verebilmesi için daha çok kaynak bulmasını sağlar. “Paranızı yastık altı yapmayın” ifadeleri de tam olarak bu ihtiyaçtan doğmaktadır. Kapitalist sistemde ekonomi bu şekilde yürür.

Kripto Para Birimleri ve Finansal Sistem

Bilindiği üzere kripto para birimleri son birkaç yıldır daha çok ön planda. Bu enstrümanlar, sınırsız para basılmasının önüne geçtiği gibi aynı zamanda enflasyon için de önemli bir kalkan görevi görüyor. Kömürcü, konuyla alakalı olarak yazısında şu ifadeleri kullanıyor:

“Kripto paraların önemli bir bölümü sınırlı bir arz yapısıyla kurgulanmıştır. Örneğin en bilinen kripto paralardan Bitcoin matematiksel alt yapısı gereği 21 milyon adetle sınırlıdır. Hiçbir zaman bu sayının üzerinde Bitcoin piyasada olmayacaktır. Bu yapılarıyla deflasyonist oldukları söylenebilir.”

Hem kripto para topluluğuna hem de yazara göre gelecekte faizin tüm sistemi domine etmediği bir ekonominin temel taşları, kripto para birimlerinden oluşabilir. Hali hazırda birçok isme göre de zaten kripto para birimlerinin temel amacı budur.

Kripto Para Birimleri ve Enflasyon

Yazar Kömürcü’nün bu değerli düşüncelerine ek olarak ben de kendi birkaç yorumumu iletmek isterim. Uzun zamandır konunun profesyonellerinin de dile getirdiği gibi enflasyon olgusu kripto para birimlerini benimsemede önemli bir rol oynadı. Özellikle hızlı enflasyon oranları gören ülkelerin çoğu Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde daha yüksek işlem hacimleri bildirdi, bildirmeye de devam ediyor.

Tüm dünyada ulusal para birimlerinin değer kaybetmesi, yatırımcıları ve küçük işletmeleri ellerindeki varlıkları kripto para birimlerinde değerlendirmeye teşvik etti. Özellikle pandemi süreciyle beraber, tüm dünya zor bir dönemden geçiyor. Eğer bu zor zamanlarda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin benimsenmesi artarsa, finans sisteminin geleceğini daha aydınlık görüyorum.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner