Yükleniyor...

Kripto Para Birimlerinde Siber Güvenlik Risklerini Azaltmak

Kripto para birimleri gün geçtikçe daha popüler hale geliyor.

siber guvenlik kripto para

Kripto para birimleri gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Bu popülerlik beraberinde güvenlik risklerini de ortaya çıkarıyor. Günümüzde kripto paralar ve yatırımcılar pek çok tehlikeyle karşı karşıya. Bu tehlikelere dikkat edilmezse eğer finansal anlamda olumsuz şeyler yaşanabilir. Peki nedir bu riskler? Bu risklere karşı nasıl önlem alınabilir?

Hesap Güvenliği

Kripto para birimlerine ulaşmak için özel bir şifre kullanılması gerekmektedir. En büyük risk buradan doğuyor. Kullanıcılar bu şifreleri bilgisayarlarında saklamayı tercih ettiği için sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Çünkü bilgisayarlarda yer alan şifrelere hem online hem de offline olarak erişebilmek mümkün. Kısacası kötü niyetli kişilerin saldırısı gibi bir durumda, kripto paralar çalınabilir. Eğer şifre bir kez çalınırsa o zaman bir daha geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkıyor.

Hal böyle olunca şifreleri USB gibi çevrimiçi olarak ulaşılamayacak ortamda saklamak en doğru seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda çevrimiçi olunduğu zaman ek bir güvenlik salamak için VPN de kullanılabilir. (VPN indir sayfasından konuyla alakalı daha geniş bir bilgi edinebilirsiniz.)

Borsa Güvenliği

Kripto para borsalarının en önemli özelliği “merkeziyetsizlik”. Kripto paralar belirli kurumlar ya da kişiler tarafından yönetilmemektedir, aynı şekilde takas edilmek için kullanılan borsalarda da durum böyle. Fakat borsaların belli bir merkez tarafından yönetilmemesi, gerçek anlamda bir denetimin de olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle kripto para borsaları da güvenlik riskleri ile karşı karşıya bulunuyor. Örneğin bilgisayar korsanları Coincheck’ten 550 milyon dolar değerinde kripto para birimi çalmıştı. Aynı şekilde Bithub da benzer saldırılara maruz kalmıştı.

Kısacası siz güvenlik önlemleri alsanız bile eğer kripto para borsanız yeterli önlemleri sağlamıyorsa risk altındasınız demektir. Bu sorunlar ortadan kalkana kadar kripto para birimlerinizi uzun süre borsalarda tutmamalısınız. Kısacası borsalar cüzdanınız olmasın. Sadece işlem yapacağınız zaman kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Cehaletten Kaynaklanan Cesaret

Daha önce elinizdeki tüm parayı hiç duymadığınız bir bankaya yatırmamışsınızdır. Aynı zamanda hiçbir kullanıcısı olmayan ve fiziki olmayan bir ürünü de satın almamışsınızdır. Fakat iş kripto para birimleri olunca insanlar ciddi anlamda bir cesaretle hareket ediyor ve riskli yatırımları bile bir saniye bile düşünmeden gerçekleştiriyor. Yatırımcıların büyük bir kısmının teknik bilgisi yok, kripto paralar nasıl işliyor nasıl çalışıyor bu durumdan habersiz fakat Bitcoin’e bakarak diğer kripto para birimlerinin de aynı değeri kazanacağını düşünüyor. Bu da onları yanlış yatırımlar yapmaya itiyor.

Bu çok yanlış bir tutum. Nasıl işlediğini bilmediğiniz değerlere yatırım yapılmaması gerekiyor. Kısacası kripto para dünyasındaki en büyük riski kullanıcılar kendi kendilerine bilmedikleri projelere yatırım yaparak ortaya çıkarıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x