Yükleniyor...

Kripto Para Borsalarının Hacim Bilgileri Gerçeği Yansıtmıyor!

Blockchain Transparency Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en iyi bilinen ve en büyük 25 kripto para borsasının yaklaşık yüzde 87'sinin hacim bilgisi gerçeği yansıtmıyor.

Kripto Para Borsaları

Blockchain Transparency Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en iyi bilinen ve en büyük 25 kripto para borsasının yaklaşık yüzde 87’sinin hacim bilgisi gerçeği yansıtmıyor.

Kripto para borsalarının hacimlerinin sahte olarak artırılmasına “wash trading” deniyor. Borsalar bunu kripto paraların popülerliğini göstermek ya da satış gücünü ortaya koymak için yapıyor. Bunun yapılabilmesi için bazı kripto para ağlarının platformlarda paralarının listelenmesi adına 50 bin dolar ya da daha fazlasını veriyor.

Blockchain Transparency Institute’nin araştırmasının sonuçları pek hoş olmayan bir durumu ortaya koyuyor. Çünkü, araştırmaya göre Coinmarketcap’te listelenen ilk 25 borsada yalnızca ikisi “wash trading” taktiğini aktif olarak kullanmıyor. Geriye kalan borsaların hemen hemen tamamı ise alım ve satım hacimlerini doğal olmayan bir yöntemle artıran 12 “wash trading” taktiğini aktif olarak kullanıyor.

Dünyanın en iyi 25 borsası olarak bilinen bu borsaların günlük ortalama işlem hacmi 2.5 milyar dolar. Ancak rapora göre ortalama bu değerin yalnızca 324 milyon dolarlık kısmı gerçek. Yani borsaların gösterdiği işlem hacminin yaklaşık yüzde 87’si sahte.

Borsa hacimlerinin sahte olmasının 2018 yılı boyunca yaşanan ayı piyasasının nedenlerinden biri olduğu öne sürülüyor. Duruma çözüm olarak ise merkezi olmayan borsalar işaret ediliyor. Merkezi olan borsaların aksine merkezi olmayan borsalar daha şeffaf ve daha adil bir çalış yapısına sahip. Merkezi olmayan borsalarda “wash trading” veya sahte hacim durumlarının görülmesi bir hayli zorlaşıyor.

Blockchain için altyapı geliştirme firması olan Vostok’un CEO’su Sasha Ivanov bu durumun gelecekte ve hatta önümüzdeki aylardan itibaren değişeceği görüşünde. Ivanov’a göre, merkezi olmayan borsalar giderek daha önemli hale geliyor. Merkezi olmayan platformlarda sahte hacimleri filtrelemek çok daha kolay olacak çünkü temelde şüpheli işlemler dahil olmak üzere tüm işlemler şeffaf bir şekilde görüntülenebilecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x