Yükleniyor...

Kripto Para Borsası Bithumb Dolandırıcılığa mı Karıştı?

Güney Koreli yetkililerin bir hafta içinde ikinci kez, kripto para borsası Bithumb'ın ofislerine baskın düzenlediği bildirildi.

kripto para borsasi bithumb dolandiriciliga mi karisti

Güney Koreli yetkililerin bir hafta içinde ikinci kez, kripto para borsası Bithumb’ın ofislerine baskın düzenlediği bildirildi.

Seul Gazetesi Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı’nın Dijital Suç Araştırma Biriminin, Bithumb’ın Seul ofisine baskın düzenlediğini ve bir sahtekarlık soruşturmaya ilişkin kanıtlar ele geçirdiğini bildirdi.

Seul polis departmanı 2 Eylül’de baskın yapıldığını bildirmişti. Bithumb’a karşı gerçekleştirilen baskının sebebinin yatırımcılara kendi token’ları olan BXA token’ın çıkarılacağının müjdelenmesi ve bu doğrultuda onlardan token satışı bahanesiyle 25 milyon dolar alınmasıydı. Ancak sorun tam da burda başlıyor: Bahse konu olan token hiç çıkmadı ve hiçbir borsada da listelenmedi.

Bazı yatırımcıların milyonlarca dolar kaybettiği ve Bithumb’ın başkanı Lee Jung-hoon’un sahtekarlıkla ve yasadışı olarak yurtdışına para göndermekle suçlandığı bildirildi.

Güney Kore’nin ticaret hacmine göre en büyük borsalarından biri olan Bithumb, geçtiğimiz Çarşamba günü 2 Eylül tarihinde ilk kez basılmıştı. Bu baskının ardından çok geçmeden- yalnızca 5 gün sonra- 7 Eylül tarihinde borsa bir kez daha basıldı.

Yetkililer bu kez Bithumb borsasını işleten Bithumb Kore’nin üst kuruluşu olan Bithumb Holdings ile ilgili ofisleri hedef aldı. Ünlü kripto para borsası Bithumb’ın yetkililerine bu durum sorulduğunda ise yetkililer; “Her şey yolunda gidiyor” açıklaması ile yetindi.

İlk Baskın

Güney Kore’nin en büyük kripto borsası Bithumb’ı ele geçirdiği bildirildi. The Block’tan edinilen bilgilere göre Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı’nın Güney Kore’nin en büyük kripto borsası Bithumb’ı sahtekarlık iddiasıyla bastığını öğrenildi.

Güney Kore’nin en eski gazetesi Seoul Shinmun, bugün Bithumb’ın ofislerinin basıldığını bildirdi. Borsa, yatırımcılara yaklaşık 30 milyar won (~25 milyon dolar) değerinde yerel BXA token’larını önceden satmak ve ardından yatırımcılara zarar verdiği iddia edilen token’ı listelememekle suçlanıyor.

BXA Token’ı Sebep Olmuş

Bithumb’ın geçmişte Singapur merkezli BK Group’u satın almak için harekete geçmesi ve anlaşma öncesinde BXA isimli bir token’ı ön satışa koymasının ardından, yatırımcıların ilgisini çeken token, 25 milyon dolarlık satıldı. Fakat daha sonra bu iki şirket arasındaki anlaşma tamamlanamadı ve BXA da borsada listelenmedi.

Maalesef son günlerde Güney Kore kripto para borsaları sorun yaşıyor gibi görünüyor. Geçen hafta, Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı, ticaret hacimlerinin yaklaşık %99’unu şişirdiği iddiasıyla Coinbit borsasını basmış, bu da borsa ve ekibi için yaklaşık 84 milyon dolarlık “haksız kar” ile sonuçlanmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner