Yükleniyor...

Kripto Para Borsası Sahibinin 230.000 Kişiyi Dolandırdığı İddia Edildi

İtalyan polisi, Bitgrail'in kurucusunu, 2018'de borsada yaşanan hack skandalında rol almakla suçladı.

hack kripto para

İtalyan polisi, Bitgrail’in kurucusunu, 2018’de borsada yaşanan hack skandalında rol almakla suçladı. Bu saldırı kullanıcılara 150 milyon dolara mal olmuştu.

İtalyan Posta ve İletişim Polisi 21 Aralık’ta yaptığı basın açıklamasında, İtalyan yetkililerin şu anda feshedilmiş olan kripto borsası Bitgrail’in kurucusunu, borsa kullanıcılarından neredeyse 150 milyon dolar çalan hack skandalına katılmakla suçladığını söyledi.

Bildiriye göre, polisin siber suç birimi, ilk saldırı tespit edildikten sonra borsa yöneticisi Francesco Firano’nun onları engellemek için hiçbir işlem yapmayarak sorumlu olduğunu iddia etti. Ulusal siber suçlar merkezinin yöneticisi Ivano Gabrielli, Reuters’e yaptığı açıklamada, soruşturma sırasında Firano’nun hack’lere dahil olduğunun netleştiğini söyledi:

“Hırsızlığa aktif olarak katılıp katılmadığı henüz belli değil.”

Borsadaki hack skandalı, 230.000 Bitgrail kullanıcısının yaklaşık 150 milyon dolar değerinde 17 milyonluk Nano’yu kaybettiği 2018’de gerçekleşti.

Soruşturma sırasında polis, şüpheli kripto para işlemlerini keşfetmek için ülke merkez bankasının Mali Bilgi Birimi ile de işbirliği yaptı. Nano’nun çalındığını bildirmeden yalnızca üç gün önce Firano, borsadan yaklaşık 230 BTC’yi Malta’da sahibi olduğu iddia edilen The Rock Trading adlı bir şirkete transfer etti.

Firano, kripto paraları itibari paraya çevirmeye çalıştı, ancak yetkililerin “zamanında müdahalesi” sayesinde fonların çoğu şirketin hesaplarında kaldı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x