Yükleniyor...

Kripto Para Dolandırıcıları 2020’de 381 Milyon Dolar Çaldı

Kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılıklar bu yıl kurbanlarından toplam 381 milyon dolar çaldı.

kripto para dolandırıcıları

Kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılıklar bu yıl kurbanlarından toplam 381 milyon dolar çaldı. Bu rakam, kripto para dolandırıcılıklarını, 2020’de şimdiye kadar kripto para birimi ile ilgili suçların en büyük kategorisi haline getiriyor.

Chainalysis verileri hala mevcut rakamların 2019’da görülen rakamların çok altında olduğunu gösteriyor. 2019’da dolandırıcılık kriptoyla ilgili suçların yüzde 74’ünü oluşturdu. Kripto para dolandırıcılığındaki mevcut düşüşü, Plustoken Ponzi şeması gibi büyük bir aldatmaca yaşanmamasına bağlanıyor.

En önemlisi, Chainaylsis’in verileri aynı zamanda kripto para birimiyle ilgili suçların toplam kripto para faaliyeti içindeki payının yüzde 1’in çok altında olduğunu gösteriyor. Yine de, blockchain analitiği firması mevcut rakamların sadece şimdilik bu şekilde az olduğu konusunda uyarıyor. Daha önce bildirilmemiş dolandırıcılıkların ortaya çıkmasıyla son rakam büyüyebilir.

Yeni Değil

Bu arada, 15 Temmuz’da yaşanan Twitter hack’iyle ilgili yorumlarında Chainalysis, “bilgisayar korsanları tarafından yürütülen aldatmaca da yeni değil” diyor. Önemli bir kişinin veya şirketin kimliğine bürünülmesi ve kullanıcılara kripto para birimi göndermesi için ısrar edilmesi yıllardır devam etmekte.

Açık kaynaklı bir veritabanı olan Cryptoscamdb tarafından derlenen verilere işaret Chainalysis, bu tür dolandırıcılığın Haziran 2018’den beri bildirilen tüm kripto para dolandırıcılıklarının yaklaşık yüzde 71’ini oluşturduğunu göstermektedir.

Analitik firması, dolandırıcıların kullandığı üç ana adres belirlemiştir, ancak “çalınan fonların çoğunun (daha sonra) Bitcoin cüzdan adresinde konsolide edildiğini” belirtmektedir.

Aynı blog yazısında Chainalysis, blockchain analizinin önemini de ortaya koyuyor. Bitcoin gibi kripto para birimleri tarafından sağlanan fon hareketine görünürlük, onları nakit ve diğer geleneksel değer transferi biçimlerinden daha güvenli, daha şeffaf bir varlık haline getiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner