Yükleniyor...

Kripto Para Dünyası ve Google Arasında Savaş: Ethereum Kurucusundan Öneri Geldi

Vitalik Buterin, Google'ın Apple'ı takip etmesi ve uygulamalar için IAP faturalama sistemini uygulaması konusunda endişeli.

kripto para dunyasi ve google arasinda savas ethereum kurucusundan oneri geldi

Vitalik Buterin, Google’ın Apple’ı takip etmesi ve uygulamalar için IAP faturalama sistemini uygulaması konusunda endişeli. Bu nedenle de artık Play Store’a bir alternatife ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Google’ın tüm uygulama üreticilerini IAP veya uygulama içi satın alımlar için faturalandırma sistemini kullanmaya zorladığına dair söylentiden sonra alarma geçti ve alternatif uygulama mağazalarının yanı sıra alternatif işletim sistemlerinin hemen oluşturulması gerektiğine inandığını dile getirdi.

Google, 2021’den sonra Android uygulamalarının IAP faturalandırma sistemini kullanmasını zorunlu kıldı. Vitalik Buterin, Apple’ı izleyen ve Play Store’daki tüm Android destekli uygulamaların IAP faturalandırma sistemini kullanmaya başlamasıyla ilgili Google’ın söylentilerini tartışan bir makale paylaştı.

UISA, uygulama içi satın alımları ifade eder. Bunu yaparak Google, uygulama üreticileri ile uygulama alıcıları arasında bir aracı olmaya kararlı görünüyor. Daha önce, tüketiciler banka kartı verilerini üçüncü bir tarafa yüklüyordu, ancak Google’ın IAP sistemi bu verileri yalnızca Play Store ile paylaşıyordu. Fakat artık uygulamalar, abonelikler, güncellemeler ve uygulama içi satın almalar için yapılan tüm ödemeler Google üzerinden geçecek. Google, ödemeyi uygulama üreticisine aktarma sürecinde kendi payını da alacak.

Buterin: Kendi Mağazamızı Kurmalıyız

Rus-Kanadalı bilgisayar dehası ve Ethereum kurucu ortağı Buterin, Google’ın gücünün tüm Android uygulamalarını kapsayacak şekilde daha da genişlediğini gösteren bu olaylardan endişeli görünüyor. Genel olarak bu, Google’ın BT dünyasında merkezileştirilmiş gücünü güçlendirmeye yönelik attığı başka bir adım.

Zorunlu uygulama içi ödemeleri zorunlu kılan Google, yakın zamanda benzer bir şey yapan ve Coinbase’den şikayet alan Apple’ın liderliğini takip ediyor. Özellikle Coinbase durumunda Apple, borsanın paylaşmak istediği dapp listesini bile sansürlemişti. Buterin konuyla alakalı olarak, uygulama mağazaları için alternatiflerin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Ona göre cep telefonları için daha fazla sayıda işletim sisteminin yakında yapılması şart:

“Uygulama mağazalarında ve nihayetinde cep telefonu işletim sistemlerinde daha fazla rekabete ihtiyacımız var ve buna hemen şimdi ihtiyacımız var.”

Buterin, “bizim” kendi uygulama mağazamızı yapmamız gerektiğini önerdi. Bununla birlikte, “biz” ile kimi kast ettiği net değil. Bu kesim Ethereum veya küresel kripto topluluğu olabilir. İleriki günlerde bu önerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini birlikte göreceğiz.

vitalik buterin

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner