Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Borsalardan Kaçış Sürüyor

Bitcoin’de yaşanan halving’in ardından, borsalardan 220 milyon değerinde Bitcoin (BTC) çekildi.

kripto para dünyası borsalardan kaçıyor

Bitcoin’de yaşanan halving’in ardından, borsalardan 220 milyon değerinde Bitcoin (BTC) çekildi. Bu kullanıcıların borsaya güvenmediğine yönelik soruların ortaya çıkmasına neden oldu.

Piyasa analiz platformu Glassnode’un verilerine göre, 11 Mayıs’ta yaşanan yarılanmadan bu yana yaklaşık 24 bin Bitcoin borsalardan çekildi. Borsalardan akan Bitcoin trendi nisan ortasında başladı ve halving’den önceki ve sonraki saatlerde yaşanan kısa bir tirajla devam etti.

Bu eğilim iki yeni gelişmeyi gösterebilir: Mevcut kullanıcıların borsalara güvenmek yerine kendi fonları için daha fazla sorumluluk aldıkları veya yeni kullanıcıların büyük bir bölümünün Bitcoin’e bir ticaret varlığı olarak değil bir değer deposu olarak baktığı.

Borsalarla Fonlar Güvenli midir?

Kripto para topluluğu düzenli olarak borsaların güvenliğini ve üzerinde büyük miktarda kripto para birimi tutan kullanıcıların aklını sorguluyor. Bitcoin’in 1 milyondan fazla takipçisi olan ancak resmi olmayan Twitter hesabı şunları söylüyor:

“Anahtarlarınız elinizde değilse, paranız sizin değildir.”

Chainalysis’in bir araştırmasına göre saldırılar artık daha sofistike bir hale geliyor. Son iki yılda, 11 saldırı ile 1,1 milyar doların üzerinde kripto para çalındı.

analiz

En iyi 10 borsa, zincir içi cüzdanlarda 2.300 (21.7 milyar $) BTC ile toplam dolaşan Bitcoin arzının neredeyse yüzde 13’üne sahip. Coinbase, neredeyse 1 milyon (yüzde 5,2) ile listenin başında yer alıyor ve bu da birçok kişinin Bitcoin’in fiyatını manipüle etmesi için yeterli miktara sahip olduğunu düşünmesine yol açıyor.

Birikimciler Arttı

Günlük aktif Bitcoin adresi sayısı, üçüncü kez 1 milyonu aştı. Bundan önce aktif kullanıcı sayısı sadece Haziran 2019 ortasında benzer hacimler görmüştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner