Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu? (13-17 Ocak 2020)

Erkan Öz:

kerem findik kripto para haftalik ozet

Erkan Öz: Dolar Basamayız Peki Ya Bitcoin?

Erkan Öz Yazıları

Sitemiz yazarlarından @_ErkanOz, “Dolar Basamayız Peki Ya Bitcoin?” başlıklı yazısında Türkiye ekonomisinin sorunlarının çözümü için ülkemizin dolar basamayacağını ama çözüm için Bitcoin’in göz önünde tutulması gerektiğini dile getiriyor. Erkan Öz’e göre, Türkiye’nin elektriği ucuza imal etmesi durumunda Bitcoin basabilir. Bu noktada özellikle yenilenebilir enerjiye yapılacak yatırımlar da önemi taşıyor. Öz, “Bitcoin altın benzeri bir dijital varlık olduğu için fiyatı üretim maliyetinin zaman zaman altına düşse de orada çok fazla kalmıyor. 10 yıllık Bitcoin tarihinde fiyatın üretim maliyetinin kat kat üzerinde olduğu çok uzun dönemler var. Üstelik Bitcoin üreterek dolar baskısına karşı tüm dünyanın kabul ettiği bir küresel rezerv para alternatifine de destek vermiş oluruz.” İfadelerini kullanıyor.

Başak B. Cumalı: Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır

Sitemiz yazarlarından @basakbektasoglu, bu haftaki yazısında, Bitcoin’e yatırım yapmak isteyenlere önerilerde bulunuyor. Cumalı bunun için öncelikle ülkemizde ve dünyada faaliyet gösteren kripto para borsalarında hesap açılması gerektiğini yazıyor. Bunun ardından ise şu öneri geliyor: “Hayatınızda ilk kez kripto para üzerine yatırım yapacaksanız, düşük bir sermaye ortaya koyun. Kaybetme riskini göze alarak, sorun yaşadığınızda sizi zorlamayacak bir miktarla yatırım yapabilirsiniz.” Bektaşoğlu bunun ardından ise bu dünyayı yakından tanımak için deneme-yanılma yapılması gerektiğini belirtiyor. Yazarımıza göre, Bitcoin’e yatırım yapmak için değil. Zira, bu kripto parada ne olacağı pek kestirilemiyor. Cumalı ayrıca diğer kripto paralara da yatırım yapılabileceğini sözlerine ekliyor. (Not: Bu yazıdaki ifadeler yatırım tavsiyesi değildir)

Bitcoin.com Kurucusu: Bitcoin’i CIA Manipüle Ediyor

Roger Ver

Bitcoin.com Kurucusu ve Bitcoin Cash (BCH) destekçisi Roger Ver, CIA’in Bitcoin’i manipüle ettiğini söyledi. Roger Ver, YouTube kanalında yaptığı değerlendirmede bunun aksini düşünmenin saflık olacağını ifade etti. Ver uzun zamandır Bitcoin topluluğunun herkesi Bitcoin (BTC) ‘nin gerçek Bitcoin olduğuna inanmaya yönlendirdiğini savunurken, Bitcoin Cash’in olması gerektiği gibi olduğunu öne sürüyor.

“Hükümetlerin Sistem Üzerindeki Kontrolünü Zayıflatma Potansiyeline Sahip”

Kripto para birimleri, dünyanın finansal sistemini ve hükümetlerin sistem üzerindeki kontrolünü zayıflatma potansiyeline sahip. Roger Ver, “İşte bu yüzden burada yenilik yapmak ve kripto para birimlerinin benimsenmesini geciktirmek için ellerinden geleni yapacaklar” diyerek açıklamasına devam etti. Ver, bu görüşe Bitcoin’in ateşli savunucuları ile CIA arasındaki ilişkiye dikkat çekerek ulaştığını bildiriyor.

FCA, İngiltere’de Kripto Para Faaliyetlerini Düzenleyecek

İngiliz Sermaye Piyasası Kurulu

İngiliz Sermaye Piyasası Kurulu olarak tanımlanacak FCA, İngiltere’deki kripto para faaliyetlerini düzenleyecek. Bu faaliyetler kapsamında kripto para ile kara para aklama ve terörün finansmanı gibi noktaları kapsayacak.

Faaliyetlerin düzenlemesi için İngiltere’de kripto para ile ilgili çalışan şirketler FCA’den lisans olmak zorunda kalacak.  FCA’in sitesinde yer alan bilgiye göre, şirketlerin uymak zorunda olduğu şartlarından bazıları şu şekilde sıralandı:

 • İşlerinin tabi olduğu kara para aklama ve terörist finansman risklerini tanımlamak ve değerlendirmek.
 • Kara para aklama veya terörist finansmanı amacıyla işletmenin riskini azaltmak için politikalara, sistemlere ve kontrollere sahip olmak.
 • Daha yüksek kara para aklama / terörist finansman riski sunabilecek müşterilerle çalışırken daha fazla özen gösterme olarak bilinen daha müdahaleci durum tespiti uygulamak.

Kripto para alanında faaliyet gösterecek şirketlerin lisans alması gereken son tarih olarak Ocak 2021 belirlendi.

Blockchain’in Ana Akım Haline Gelmesini Sağlayan 10 Kripto Para Girişimcisi

Blockchain

Blockchain’in devrim niteliğinde bir teknoloji olduğu düşünüldüğünde, ana akım haline dönüşmesi de kaçınılmaz oldu. 2015 yılında yapılan önemli bir çalışma, 5 milyondan az blockchain cüzdanı olduğunu, ancak 2019’da bu kullanıcı sayısının 42 milyonu geçtiğini ortaya koydu. Herhangi bir teknolojinin başarısını ölçmek için tipik bir ölçüt, kullanıcıların bu teknolojiye olan ilgisi ve kabul edilebilirliği. Bununla birlikte son 10 yıldır blockchain teknolojisi, kuruluşların sadece işlerini nasıl yürüttüklerini değil, aynı zamanda insanların günlük işlemlerini nasıl gerçekleştirdiklerini de değiştirdi.

İşte, bu değişimi sağlayan en önemli 10 kripto para girişimcisini bir araya getirdik:

 • John McAfee
 • Vitalik Buterin
 • Charlie Lee
 • Andreas Antonopoulos
 • Nick Szabo
 • Erik Voorhees
 • Marvin Steinberg
 • Marc Andreessen
 • Jed McCaleb
 • Roger Ver

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x