Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu? (16-20 Aralık 2019)

Bitcoin Fidyecileri Ödeme Yapmayan Şirketleri Açıklıyor Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz

kerem findik kripto para haftalik ozet

Bitcoin Fidyecileri Ödeme Yapmayan Şirketleri Açıklıyor

Bitcoin Fidyecileri

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin karşılığında fidye isteyen siber saldırganların ödeme yapmayanları açıklayacakları iddia edildi. Siber güvenlik alanında uzman gazeteci Brian Krebs’in bildirdiğine göre, bir fidye yazılımı grubu ödeme yapmak istemeyen şirketleri halka duyurmak üzere bir internet sitesi açtı.

Sekiz Şirket Açıklandı

Brian Krebs, Maze Ransomware isimli fidye saldırısını gerçekleştiren grubun ödeme yapmak istemeyen sekiz şirketi bu siteden duyurduğunu yazıyor. Sitedeki veriler; saldırı tarihi, çalınan Microsoft Office, metin ve PDF dosyalarını kapsıyor. Hacker’ların ayrıca IP adresleri ile saldırıdan etkilenen sunucu ve makine isimlerini de bu sitede açıkladığı belirtiliyor. Krebs yazısında siteden alıntıladığı şu ifadelere yer veriyor: “Bizimle işbirliği yapmak istemeyen şirketler…veritabanları ve özel belgeleri de duyuracağız. Gelişmeleri takip edin”

Bununla birlikte Krebs, Maze fidyecilerine mağlup olan bir şirketi teyit ettiğini ve bu şirketin ödemeyi yaparak adının açıklanmasından kurtulduğuna dikkat çekiyor.

Bitcoin Yatırımcılarının Yüzde 43’ü Kadın

Bitcoin Kadın

ABD’li Bitcoin yatırımcılarının yüzde 43’ünün kadın olduğu belirlendi. Bitcoin fon işletmecisi Grayscale’in yaptığı araştırmaya göre, ABD’li Bitcoin yatırımcılarının yüzde 43’ü kadınlardan oluşuyor.

Kadınlar: Bitcoin Almanın Tam Zamanı

Araştırmanın ortaya koyduğu veriler dikkat  çekici. Örneğin kadınların yüzde 56,2’s kripto paralarda büyüme potansiyeli görürken, erkeklerde bu oran yüzde 56,4 seviyesinde görülüyor. Bununla birlikte kadınların yüzde yüzde 49,9’u Bitcoin’i sınırlı sayıda üretilmesinin talebi sürükleyeceğine inanırken, erkeklerin yüzde 49’u fiyatların artacağını düşünüyor. Dikkate çeken diğer bir veri de, kadınların Bitcoin fiyatlarına ilişkin tahmini. Bu noktada kadınların yüzde 47’si Bitcoin almanın tam zamanı olduğunu söylüyor. Zira bundan sonra fiyatlar artacak. Erkeklerde ise bu oran yüzde 39’da kalıyor.

Bitcoin’le İlgili Eğitim Olursa, Kripto Paralara Daha Açık Olabiliriz

Araştırmanın yer verdiği diğer bir veri de, kadın ve erkeklerin Bitcoin’e nasıl yatırım yaptıklarını ortaya koyuyor. Buna göre, kadınların yüzde 63’ü küçük bir miktarla bu alana girdiklerini söylerken, erkeklerin de yüzde 56’sı aynı görüşe sahip. Kadınların yüzde 93’ü ayrıca Bitcoin’le ilgili daha fazla ilgili eğitim olursa, bu para birime daha açık olacaklarını ifade ediyor. Grayscale araştırmayı ABD’li 25-64 yaş arası bin 100 kadın ile yürüttü. Katılımcıların en az 50 bin dolar hane gelirine sahip olduğu aktarıldı.

Uber 100 Bin Dolarlık Bitcoin Karşılığında Fidyecilerle Anlaştı

Uber Bitcoin

Araç çağırma uygulaması Uber, 100 bin dolarlık Bitcoin karşılığında fidyecilerle anlaştı. Olay, 2017 yılında Vasile Mereacre ve Brandon Glover adlı iki kişinin Uber sunucularına girerek müşteri verilerine ulaşmasıyla patlak verdi. Bunu yapmak için ise Amazon Web Services’daki Uber ve Lynda.com çalışanlarının login’lerine eriştikleri belirtiliyor.Bunun ardından da iki isim, Uber ve Lynda.com ile bağlantıya geçiyor ve 100 bin dolar karşılığı Bitcoin’i fidye olarak talep ediyor.

Uber 100 Bin Doları Ödedi

Olayın doğruluğu Uber’in iki kişiyi mahkeme vermesiyle ortaya çıktı. Uber 100 bin doları Bitcoin olarak ödedi ve her iki isimle gizlilik anlaşması imzalayarak elde ettikleri verileri açıklamamaları konusunda anlaştı. Şirketin ödemeyi bünyesindeki HackerOne isimli yazılım hatalarını bulma ödül programından karşıladığını not edelim. Bu arada 55 bin kullanıcıya ait verisi çalınan Lynda.com, Uber’in aksine ödeme yapmayı reddetti.

İki İsim 2016’daki Siber Saldırının da Faili

Mahkeme kayıtları Vasile Mereacre ve Brandon Glover’ın ayrıca 2016’da yaşanan ve 57 milyon kullanıcının verisinin çalınmasına neden olan siber saldırıdan da sorumlu olduklarını ortaya koyuyor. Bu saldırı, bir yıl boyunca gizli kalmış ve Kasım 2017’de Uber’e yeni yönetimin atanmasıyla kamuoyuna açıklanmıştı.

Neşe Yavuz: John McAfee Kripto Para Sektörünü Bırakıyor mu?

Sitemiz yazarlarınızdan @neseliol, sitemizde “John McAfee Kripto Para Sektörünü Bırakıyor mu?” başlıklı bir yazı yayımladı.  Neşe Yavuz, siber güvenlik şirketi McAfee’nin kurucusu John McAfee’nin bireysel kripto para birimlerini tanıtmayı bırakacağını yazıyor. McAfee’nin bu kararı almasında ise  önümüzdeki yıl ABD’de yapılacak başkanlık seçimlerine odaklanmak istemesi öne çıkan bir gerekçe. Bununla birlikte McAfee, kripro sektöründen çıkmadığını, sadece belirli projelere destek vereceğini not ediyor.

Özgür Deniz: İlk Bakış: Çin Merkez Bankası Dijital Parası

Deniz Özgür, Medium’daki hesabında “İlk Bakış: Çin Merkez Bankası Dijital Parası” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Deniz Özgür, Çin’in piyasa sunmayı planladığı dijital parayı değerlendiriyor ve bu paranın kriptografi ve mutabakat algoritmaları ile doğrulanan dijital defterler şeklinde dijital cüzdanlarda saklanacağını ifade ediyor. Özgür yazısında ayrıca bu paranın faydalarına da değiniyor ve faydalar arasında Büyük veri merkezleri kullanarak kara para aklamayı, terörizmi finanse etmeyi ve vergi kaçakçılığını önlemeye yardımcı olma ile Finansal kurumlar ve düzenleyiciler arasında düşük bilgi asimetrilerini sayıyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x