Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu? (18-22 Kasım 2019)

Dünyada Bitcoin ATM’si Sayısı 6 Bini Geçti Dünyada Bitcoin ATM’si sayısının 6 bini geçtiği açıklandı.

kerem findik kripto para haftalik ozet

Dünyada Bitcoin ATM’si Sayısı 6 Bini Geçti

Kripto Para ATM

Dünyada Bitcoin ATM’si sayısının 6 bini geçtiği açıklandı. Coinatmradar sitesinde yayımlanan habere göre, 18 Kasım itibarıyla Bitcoin ATM’si 6 bin 12’ye ulaşmış durumda. Sitedeki veriye baktığımızda dünyadaki ilk Bitcoin ATM’sinin 1 Kasım 2013’te kurulduğunu görüyoruz.

Ülkeler bazındaki ATM sayıları değerlendirildiğinde dünyada en çok Bitcoin ATM’si  3 bin 930 ile ABD’de bulunuyor. İkinci sırada 654 ile Kanada’yı görüyoruz. İngiltere ise 272 ile üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Listede öne çıkan ülkeler ve ATM sayıları şu şekilde: Avusturya (189), İsviçre (77) ve İspanya (75).

Sitedeki diğer bir ise Bitcoin ATM’si açılma hızına ilişkin. Buna göre, her 10,9 günde bir Bitcoin ATM’si açılıyor.

Eski AMB Başkanı: Bitcoin Gerçek Değil

jeanclaudetrichet

Eski Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet, Bitcoin’in gerçek olmadığını söyledi. Trichet’ye göre, bitcoin ve diğer kripto paraların gerçek paraların taşıdığı özellikleri taşımıyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Çin’de kaldığı bir konferansta konuşan Trichet, “Bitcoin’e kesinlikle inanmıyorum. Bence Bitcoin satın almak tamamen spekülasyon” dedi. Açıklamasına, “Kripto para dayanak varlıkları baz alsa bile birçok spekülasyona tanıklık ediyorum” şeklinde devam eden Trichet, bunun sağlıklı olmadığını ifade etti.

Kripto paralara karşı olan tek AMB üyesi Trichet değil. Eylül ayında AMB Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Soeure, kripto paraların Amerikan Doları’nın egemenliğini sarsacağını söylemişti.

ABD Gelir İdaresi Kripto Para Yatırımcılarına Vergi İadesi Yapıyor

irs

ABD Gelir İdaresi (IRS) kripto para yatırımcılarına vergi iadesi yapacağını açıkladı. IRS’in buradaki şartı kripto para yatırımlarından gelir elde eden yatırımcıların bu gelirlerini adil şekilde bildirmesi.

IRS’nin bu hamlesinin kripto paralara ilişkin mevzuata uyanların ve bu mevzuatın gereklerini yerine getirenleri ödüllendirmeye yönelik olduğu belirtiliyor. Gelen haberlere göre, bir kripto para yatırımcısının IRS’ten 3 bin 900 dolar vergi iadesi aldığı aktarılıyor. Bununla birlikte, bu iadeden şu ana kadar kaç yatırımcının yararlandığına dair net bir rakam bulunmuyor.

IRS ayrıca bu hareketiyle kripto para yatırımcılarına, kendisiyle çalışmak isteyenlere karşı cezalandırıcı bir tavır sergilemediğini ve bu yatırımcılarla ilgilendiğini ortaya koyuyor.

Erkan Öz: Bitcoin ile Alışveriş

Erkan Öz Yazıları

@_ErkanOz, kriptoarena.com’da yayımlanan yazısında Bitcoin ile alışverişin olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendiriyor. Öz yazısında ABD’de yapılan bir emlak alışverişini örnek veriyor ve işlemin kusursuz şekilde yürütüldüğünü belirtiyor. Diğer bir örnek ise Venezuela’da gerçekleştirilen petrol satışının Amerikan ambargosu nedeniyle dolar kabul edemeyen şirketin petrol karşılığında Bitcoin ve Ethereum alması oldu. Öz’e göre, Bitcoin’i büyük hacimli işlemlerde kullanmak daha mantıklı görünüyor.

Engin Çağlar: Merkez Bankaları Gerçekten Sınır Ötesi Dijital Para Transferi Yapabilir mi?

engincaglar

@EnginChaglar, bctr.org’da yayımladığı makalesinde Kanada Merkez Bankası ve Singapur Merkez Bankası arasında gerçekleştirilen dijital para transferini ele alıyor. Çağlar bu transferin üç önemli noktası olduğunu söylüyor: İki merkez bankası arasında gerçekleştirilen ilk dijital para transferi, İki farklı para birimi (Kanada Doları ve Singapur Doları) arasında gerçekleştirilmesi ve İki farklı blockchain ağı (Corda ve Quorum) arasında yapılması.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x