Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu? (2-6 Aralık 2019)

Ethereum Geliştiricisi Tutuklandı Ethereum Vakfı'nın üyelerinden olan önde gelen Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith’in tutuklandığı açıklandı.

kerem findik kripto para haftalik ozet

Ethereum Geliştiricisi Tutuklandı

Ethereum Geliştiricisi Virgil Griffith Serbest Bırakılacak

Ethereum Vakfı’nın üyelerinden olan önde gelen Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith’in tutuklandığı açıklandı. Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore’de tutuklanan Virgil Griffith’in Blockchain teknolojisine ait açıklamaları nedeniyle tutuklandığı bildirildi.

Virgil Griffith’in tutuklanmasının ayrıntılarına baktığımızda araştırmacının, sunumunda Blockchain’in Kuzey Kore ekonomisini nasıl etkileyeceğini açıklamasının önemli olduğu ifade ediliyor. Griffith’in ayrıca Kuzey Kore’nin blockchain kullanarak ülkeye uygulanan ekonomik müeyyideleri nasıl aşabileceğini paylaşması da gözaltına alınmasını etkilediği öne sürülüyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Ethereum Vakfı, “Vakıf olarak Virgil Griffith’e yöneltilen suçlamaların farkındayız. Bununla birlikte Griffith’in seyahatini ne onaylıyor ne de destekliyoruz. Bu seyahat Griffith’in tamamen kişisel kararıdır. Griffith’in tutuklanmasına ait gelişmeleri takip ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Almanya’da Bankalar Kripto Para Satıp Depolayabilecek

Almanya, Bankaların Kripto Para Satış ve Saklama Hizmetleri Sunmalarına Onay Verdi!

Almanya’da kısa süre önce kabul edilen bir yasayla bankaların kripto para satın almasının ve depolamasının yolu açıldı. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek yasayla bankaların kripto satın alıp depolaması için lisans alması gerekiyor. Bunun için ise bankalar yılsonuna kadar başvurmak zorunda.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Alman kripto para danışmanlık firması DLC’nin kurucu ortaklarından Sven Hildebrandt, Almanya’nın kripto para mevzuatında liderlik ettiğini söyledi. “Mevzuatın yürürlüğe girmesiyle uluslararası kurumsal yatırımcıların Almanya’ya gelmesini bekliyoruz. Çünkü bu yatırımcılar güvenlik ve mevzuat taraflarına dikkat ediyor” diyen Hildebrant, bu nedenle Almanya’nın kripto para için cazibe merkezi haline geleceğini düşünüyor.

Sven Hildebrandt’ın verdiği bilgiye göre, Binance ve Kraken gibi kripto para borsalarının da eğer Almanya’da faaliyet göstermek istiyorlarsa yine lisans almak zorunda. Bunun için son ise başvuru tarihi 31 Mart 2020 olarak belirlendi. Bu arada, yasanın kabulüyle harekete geçen firmalar bulunduğunu not edelim. Bunlara örnek olarak, Frankfurt’ta ofis açan İsviçreli bir firma olan Crypto Finance verilebilir.

Tayland Vizeyi Blockchain ile Verecek

Tayland Vizeyi Blockchain ile Verecek

Tayland, ülkeye girişte kullanılan vizeyi blockchain teknolojisiyle vereceğini açıkladı. Ülkede bu amaçla Avustralyalı start-up ShareRing’in blockchain teknolojisini kullanılacağı bildirildi.

Tayland hükümetinin eVize sisteminin tedarikçisi olan The Electronic Visa On Arrival (eVOA) da bu amaçla ShareRing’in ShareLedger isimli blockchain çözümünü kullanacak. ShareLedger ülkeye kısa süreli giriş yapanların verilerini güvenli şekilde hassas bilgilerini saklayacak.

Tayland’a 38 Milyon Turist Geldi

Tayland’a 2018 yılında 38 milyon turist geldi ve ülkede eVize sistemi ilk aşamada 20 ülke için kullanıma girdi. ShareRing ise ilk aşamada Çinli ve Hintli turistleri hedefliyor. Bununla birlikte ShareRing ülkeye eVize ile gelen 2 milyon Çinliyi daha da önemsiyor. Zira bu şekilde daha geniş bir blockchain ve kripto para ekosistemiyle birlikte daha büyük bir pazara da erişilebilecek.

2015’te kurulan ShareRing, 2018’de 3,8 milyon yatırım aldı ve ShareLedger isimli testnet’i (Gerçek para harcamadan istediğiniz kadar test yapabileceğiniz bir platform) ve ShareToken’ı (SHR) devreye aldı. Şirket ayrıca bu yıl başında açık (public) blockchain’i devreye aldı ve küresel kiralama ekonomisinde blockchain ekosistemini kullanmayı planlıyor.

Erkan Öz: Bitcoin: Bireysel Yatırımcı Kaçarken Kurumsallar Geliyor

Erkan Öz Yazıları

Sitemizin yazarlarından _@ErkanOz, kaleme aldığı yazısında, 25 Kasım’da yüzde 10 düşen Bitcoin’in neden düştüğünü değerlendiriyor. Erkan Öz’ün “Bireysel Yatırımcı Kaçarken Kurumsallar Geliyor” başlıklı yazısında bu düşüş için üç teoriden bahsediyor: Çin borsalara karşı harekete geçmesi, balinalar ve kurumsal yatırımcılar. Öz yazısında ilk iki teoriyi ihtimal dâhilinde görmezken,  kurumsal yatırımcıların bu düşüşte daha etkili olduğuna inanıyor.

Ömer Ergin: Kripto Paraları Onlarla Takip Edin! Twitter’da Takip Etmeniz Gereken 25 İsim!

Ömer Ergin

Coinkolik Yayın Koordinatörü @omergin bu haftaki yazısında, kripto para dünyasında Twitter üzerinde takip edilmesi gereken 25 ismi paylaşıyor. Ömer Ergin yazısında, “Eğer kripto paralara ilişkin gelişmeleri takip etmek, uzmanların kısa, orta veya uzun vadeli fiyat tahminleriyle atacağınız adımları netleştirmek istiyorsanız, size aktif olarak analiz, haber ve yorum akışı sunan 25 Twitter hesabı tavsiye ediyoruz” diyor. Bununla birlikte, Ergin özellikle kripto paralar gibi hassas bir konuda işi bilen birilerinin yorum yapmasının sağlıklı olacağına dikkat çekiyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x