Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu? (4-8 Kasım 2019)

Fransa’da liselere Bitcoin dersi Fransa’da liselerde Bitcoin dersi verileceği açıklandı.

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu 4 8 Kasım 2019

Fransa’da liselere Bitcoin dersi

fransa-bitcoin-haber

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Fransa’da liselerde Bitcoin dersi verileceği açıklandı. Bu amaçla liselerde okutulan Ekonomik ve Sosyal Bilimler dersine ilave yapılacak.

Fransa Millî Eğitim Bakanlığı, Bitcoin dersinin müfredatta nasıl yer alacağını da belirledi. Buna göre, öğrencilerin paranın özellikleri hakkında düşünmelerine yardımcı olmak için kripto para biriminin nasıl kullanılacağı anlatılacak.

Videolar hazırlandı

Öte yandan, öğrencilerin genç oldukları göz önüne alınarak derslerde Bitcoin ayrıntılı şekilde ele alınmayacak. Bununla birlikte ana akım finansal sistemler bağlamında merkezsizleşme (decentralization) kavramının öğrencilere aktarılması ve bunun giriş seviyesinde anlaşılması hedefleniyor.

Fransa Millî Eğitim Bakanlığı dersle ilgili çeşitli videolar da hazırladı. Bu videolardan ikisinin başlığı şöyle: “Bitcoin, Euro’yu yerinden edebilir mi?” ve “Bitcoin geleceği para birimi mi?” Videolarla öğrencilerin kripto para sisteminin nasıl çalıştığını anlaması ve itibarî para ile karşılaştırması bekleniyor.

Dorsey, Libra’dan desteğini çekse de, kripto parayı desteklemeyi sürdürüyor

jackdorsey

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde Twitter’ın kurucu ortaklarından Jack Dorsey, Facebook’un kripto para birimi Libra’yı desteklemeyeceğini açıklamıştı. Tabii, bu Dorsey’nin kripto paradan tamamen uzaklaşacağı anlamına gelmiyor. Nitekim Dorsey bir kripto para start-up’ını desteklediğini bildirdi.

Dorsey, CoinList’in kuruluş yatırımına katıldı

Jack Dorsey’nin destek verdiği CoinList isimli girişim, diğer start-up’lara token satışıyla fon toplamaya yardımcı oluyor. Buradan toplanacak fon ile CoinList Trade adında bir borsa platformu ve kripto para cüzdanının da hayata geçirilmesi hedefleniyor. Dorsey’nin ayrıca kısa süre önce Bitcoin Core ve kripto para ekosistemi projeleri üzerinde çalışacak yazılımcılara ödemeye yapmaya hazır olduğunu da aktarmış olalım.

Dorsey, CoinList’in 10 milyon dolarlık kuruluş yatırımına katıldı. CoinList, Ekim ayı sonunda B serisi yatırımını aldı fakat yatırım miktarı ve yatırıma katılan yatırımcılar açıklanmadı.

Kripto para 110 yıllık elektrik santralını yıkılmaktan kurtardı

oldrainbow-foto

Kripto para ABD’de 110 yıllık bir elektrik santralını yıkılmaktan kurtardı. ABD’nin Montana eyaletinde bulunan Old Rainbow isimli hidro elektrik santralı kripto para madencilik çiftliği olarak kullanılacak.

Konuya ilişkin Federal Enerji Düzenleyici Kurumu’na (FERC) başvuru yapıldı. FERC’ye yapılan başvuru kabul edildi ve madencilik cihazlarının santralın bir bölümüne yerleştirilmesine karar verildi. Bununla birlikte çiftliğin büyüme planları da bulunuyor. İşletmenin kâr etmesi durumunda çiftliğin büyütülmesi gündemde.

Hidroelektrik enerjisi kullanılması gündemde

Yedi gün, 24 saat çalışacak çiftlikteki veri merkezinde ne tür enerji kaynağının kullanılacağı bilinmiyor. Zira, yapılan başvuruda enerji kaynağına yer verilmemiş. Bununla birlikte Old Rainbow’un elektrik üretmek için bir nehrin yakınında kurulduğu ve bu nedenle yeni çiftlikte hidroelektrik enerjisinden faydanılması gündemde.

Montanalılar 2013’te faaliyetlerini durduran Old Rainbow Hidroelektrik Santralı’nın kültürel ve tarihî değeri nedeniyle yıkılmasını istemiyor.

Belçikalı tüketicilere kripto para dolanıdırıcılığı uyarısı

bitcoin-dolandiricilik

Belçika’da tüketicilere kripto para dolandırıcılığı uyarısı yapıldı. Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (FSMA) kısa süre bir önce bir liste yayımlayarak şu ana dek 131 kripto para dolandırıcılığı yapan interrnet sitesi belirlendiklerini açıkladı.

FSMA’nın son yayımladığı listeye dokuz site daha eklendi. Bu siteler şöyle:  bitcoinmarketscap.com, bitcointraderspro.com, coinsmex.com, crypto-sfs.com, etc-markets.co, fisherih.com, ltc-markets.com, stsroyal.com ve tdscapitalgroup.com. FSMA’ye göre, bu  sitelerde dolandırıcılık belirtileri bulunuyor ve tüketiciler bu dolandırıcılığa karşı uyarılıyor.

FSMA’in site kapatma yetkisi yok

FSMA bu dolandırıcılığın yapısının aynı olduğunu ve insanlara kolay şekilde zenginliğe erişebilecekleri vaadinin kullanıldığını aktarıyor. Ayrıca kripto para hakkında bilgi sahibi olmanın gerekmediği de bu vaatler arasında yer alıyor. Fakat sonuç yine aynı oluyor ve tüketiciler paralarını dolandırıcılara paralarını kaptırıyor.

FSMA geçmişte benzer uyarılar yapsa da, bu tür dolandırıcıklar devam etti. Bu siteleri kapatma ya da kara listeye alma yetkisi bulunmayan FSMA’ye karşılık Avrupa’daki diğer düzenleyici kurumlardan bazıları bestmixer.io benzeri siteleri bu bahar aylarında kapatmıştı.

Merkez Bankası’nın blockchain blockchain tabanlı kripto para çalışması

Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 yılına ait programı açıklandı. Resmî Gazete’nin 6 Kasım tarihli mükerrer sayısında yayımlanan programda, Merkez Bankası’nın blockchain tabanlı kripto para çalışması yapacağı belirtildi.

Merkez Bankası kripto para çalışması TÜBİTAK ile ortak çalışacak. İki kurum, anlık ödeme sisteminin tasarım ve yazılım geliştirme aşamalarını tamamlayacak. Bunun ardından ise sistem test edilecek.

Bitcoin dünyasında bu haftanın dikkat çeken yazıları

Erkan Öz: Para arzının sınırlı tutulması ve bunun Bitcoin’le ilişkisi

Erkan-Öz

@_ErkanOz bu hafta kriptoarena.com’da yayımlanan “Para ve Devlet” başlıklı yazısında  para arzının sınırlı tutulmasının gerekli olduğunu savunuyor. Öz, bu arz ile Bitcoin sayısının neden sınırlı tutulduğu arasında bir ilişki kuruyor ve yazısında bazı ülkelerin arzı sınırlı tutmamasıyla ortaya çıkan sonuçları tarihî olarak değerlendiriyor.

İsmail Polat: Çin’de blockchain seferberliği ilan edildi

ismailpolat

@ismailhpolat, şahsî blog’unda yayımladığı “Çin ne yapmak, nereye varmak istiyor?” başlıklı yazısında, Çin’in önümüzdeki yıllarda Blockchain’le neler yapmak istediğini ele alıyor. Yazıda Çin’in 1 Ocak 2020’den itibaren kriptoloji yasasını yürürlüğe sokacağı ve ülkede blockchain seferberliği ilan edildiği bilgilerine yer veriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x