Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu? (9-13 Aralık 2019)

AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin Stabil Kripto Para Bildirisinde Facebook’a Libra Uyarısı AB’nin yürütme organı olan AB Komisyonu ile üye ülkelerin temsil edildiği AB Konseyi, stabil kripto para bildirisi yayımladı.

kerem findik kripto para haftalik ozet

AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin Stabil Kripto Para Bildirisinde Facebook’a Libra Uyarısı

eucommission

AB’nin yürütme organı olan AB Komisyonu ile üye ülkelerin temsil edildiği AB Konseyi, stabil kripto para bildirisi yayımladı. Toplam yedi maddeden oluşan bildiride, teknolojik yeniliklerin finans sektörüne önemli katkılar sağladığı belirtiliyor ve rekabeti artırarak tüketiciler için daha fazla seçenekleri sunduğu ifade ediliyor.

Endişelere Dikkat

Bildiride bununla birlikte stabil kripto paraların özellikle sınır ötesi ödemeleri ucuz ve hızlı hale getireceği dile getiriliyor. Metinde, “Aynı zamanda, bu düzenlemeler örneğin tüketicinin korunması, mahremiyet, vergilendirme, siber güvenlik ve operasyonel esneklik, kara para aklama, terör finansmanı, piyasa bütünlüğü, yönetişim ve yasal kesinlik ile ilgili çok yönlü zorluklar ve riskler teşkil etmektedir. Bir stabil kripto para girişiminin küresel bir ölçeğe ulaşma potansiyeli varsa, bu endişelerin artması muhtemeldir ve parasal egemenlik, para politikası, ödeme sistemlerinin güvenliği ve etkinliği, finansal istikrar ve adil rekabet için yeni potansiyel riskler ortaya çıkabilir.” deniyor.

Facebook’a Uyarı

Bu ifadenin ışığında metni okumaya devam ettiğimizde, isim verilmeden Facebook’un stabil kripto para projesi Libra da eleştirildiğini görüyoruz. Bildiride, “Küresel “stabil kripto para” projeleri ve düzenlemeleri, tüm bu riskler ve endişeler doğru bir şekilde ele alınmadan devreye girmemelidir. Bu girişimlerin ortaya koyduğu zorlukları AB ortak anlayışı ve koordineli bir yaklaşım temelinde uygun bir şekilde ele alma isteğimizi tekrar teyit ediyoruz. Bu girişimler, Avrupa Birliği’ndeki parasal egemenliğin yanı sıra mevcut mali ve para düzenini baltalamamalıdır.” ifadelerine yer veriliyor.

Kanada Devletinin Desteklediği Bitcoin Madencisi İflas Etti

canada

Kanada’da faaliyet gösteren Great North Data isimli Bitcoin madenciliği start-up’ı iflas etti. Great North Data’yı Kanada devleti de destekliyordu.

Kanada basınında yer alan haberlere göre, Great North Data’nın yaklaşık 10 milyon dolarlık borcuna karşılık 3,5 milyon dolara yakın varlığı bulunuyordu. Şirketten alacaklı olanlar arasında The Atlantic Canada Opportunities Agency (ACOA) isimli bir yerel kalkınması ajansı bulunuyor. Bu ajans, Great North Data’ya 2015’te 500 bin dolar vermiş ve şu an 281 bin 675 dolar alacaklı. Newfoundland and Labrador eyaletinin İşletme Yatırım Şirketi de start-up’a 313 bin 718 dolar borç vermiş fakat şirket bu borcu; bina, arazi ve ekipman olarak garanti almış. Buna karşılık alacağı garanti altında olmayan Newfoundland and Labrador Hydro bir şirketin 316 bin 477 Kanada Doları alacağı mevcut. Ayrıca Kanada Kalkınma Bankası da 225 bin dolar alacaklı görünüyor.

Şu an internet sitesi kapalı olan Great North Data, 2013’te kurulan bir şirket ve neden iflas ettiği tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte, şirketin elektrik kullanımı, yerel istihdam sunamaması ve operasyon halindeki makinelerin çok ses çıkarması gibi şikâyetlerin iflasta etkili olduğu belirtiliyor.

G7 Ülkelerinden Stabil Kripto Para Uyarısı

g7countriesFinansal İstikrar Kurulu (FSB) geçtiğimiz hafta G20 ülkelerinin maliye bakanları ve maliye bakanlarına bir mektup yazarak, G7 çalışma grubunun küresel stabil kripto paralarla ilgili bir değerlendirme raporu sunduğunu açıkladı. FSB Başkanı Randal Quarles imzalı raporda, kripto paraların getirdiği fırsat ve tehditlere yer verildiği aktarılıyor.

Libra, Düzenleyici Kurumlardan Onay Alamayabilir

Geçtiğimiz hafta yayımlanan bir rapora göre, G7 çalışma grubunun stabil kripto para konulu taslak rapor, Facebook’un Libra projesinin destekçileri bu tür endişeleri giderebilse de, projenin düzenleyicilerden onay alamayacağı konusunda uyarıyor. G7’nin taslak raporunda, “Bu tür risklerin ele alınması, her zaman bir stabil kripto para düzenlemesi için yasal onayın bir garantisi değildir” ifadesinin kullanıldığı belirtiliyor. Ayrıca Visa, Mastercard, PayPal ve Stripe gibi büyük ödeme şirketlerinin Libra projesinden çekilmesinden bu yana Facebook için baskı oluşturduğuda aktarılıyor.

FSB, 2009’da kurulan bir kurum ve küresel finansal sistemi takip ederek bununla ilgili önerilere bulunan uluslararası bir yapı olarak çalışıyor.

Deniz Özgür: Blöf mü, gerçek mi? Merkez Bankaları ve Kripto Para

Deniz Özgür

Hyperledger Türkiye Platformu Editörü Deniz Özgür, “Blöf mü, gerçek mi? Merkez Bankaları ve Kripto Para” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Deniz Özgür, yazısında merkez bankalarının bir süredir kripto paralara gösterdiği ilgiyi değerlendiriyor. Özgür’e göre, merkez bankalarının ilgisinin ardında toptan ve perakende ticaret yer alıyor. Özgür, “Toptan satış projelerinde dijital para birimine erişimin bankalar ve diğer finansal kuruluşlarla sınırlı olacağı ve amacın mevcut finansal sistem içinde ödeme akışını daha hızlı ve ucuz hale getirmek olduğu ileri sürülüyor. Perakende ticaret projelerinde ise merkez bankası kripto paralarının, commercial [ticarî] bankaların sahip olacağı bir kripto cüzdanı aracılığı ile halka sunulabileceği konuşuluyor.” diyor.

Bahadır Demir: İşte Geleceğin Kripto Paraları

bahadirdemir777

Sitemiz yazarlarından @BahadirDemir777, sitemizde “İşte Geleceğin Kripto Paraları” yazısında, Bitcoin ve Ethereum gibi altcoin’lerdeki dalgalanmaları değerlendiriyor. Bahadır Demir bu altcoin’lerdeki dalgalanmaların diğer varlıklarda olduğu gibi normal olduğunu yazıyor. Fakat, altcoin’lerdeki dalgalanmaların dikkat çekici yönünün beklenmedik ve şiddetli olması. Demir bu şiddetli dalgalanmaların önüne geçmenin yolunun ise stabil kripto paralar olduğunu ifade ediyor ve bu paraları kısaca yazısında ele alıyor. Demir’e göre, stabil kripto paraların değeri Bitcoin’den daha fazla ve 96 trilyon doları aşmış durumda.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x