Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Yatırımcı Hislerini ve Pazar Eğilimlerini Anlamak

Birkaç yıl önce takvimler 2017'yi gösterirken, kripto para dünyası destansı bir boğa koşusu yaşadı.

crypto investors

Birkaç yıl önce takvimler 2017’yi gösterirken, kripto para dünyası destansı bir boğa koşusu yaşadı. Ocak ve Aralık 2017 arasında, Bitcoin fiyatında 20 kat artış görüldü ve sonrasında pazar çöktü. Ardından insanlar Wall Street Cheat Sheet grafiğini paylaşmaya başladılar.

Bu tip devasa patlama senaryoları -kısa vadede tipik olmasa da- sermaye piyasaları tarihinde birçok kez olmuştur.

Burada bu bağlamda, Wall Street Cheat Sheet ile neyin ifade edilmeye çalışıldığı tartışılacaktır.

Pazar, Pazardır

Tüm pazarların kendi farklılıkları ve kendine özgü yanları olsa da, bazı ortak noktaları da vardır.

Tüm pazarlarda ortak olan birleştirici güçlerden biri duygudur: ister S&P, ipoteğe dayalı menkul kıymetler, ister Bitcoin, ister Korku ve Açgözlülük Endeksi olsun, herhangi bir pazarın akışlarına duyguların hakim olduğu varsayılmaktadır.

Belki de başka hiçbir şey, herhangi bir orta seviye piyasa izleyicisinin muhtemelen gördüğü bu Wall Street Cheat Sheet kadar, ticaret yatırımının duygusal bileşenini yakalayamaz. Sadece Bitcoin pazarı bu şekilde en az üç büyük pazar döngüsü gördü.

Wall Street Cheat Sheet, sözde “parabolik” fiyat artışından sonra, varsayımsal bir varlık balonu patlamasının piyasa döngüsünü gösterir. Bu herhangi bir gerçek tablodan alınmayan genel bir kalıptır ve bu nedenle herhangi bir varlık balonu bu kalıba uyabilir.

Bunun gerçek bir grafik değil, daha ziyade kavramsal bir grafik olması iyidir çünkü önemli olan grafikteki belirli piyasa yapıları veya kalıpları değil, bir pazarın bu tür fiyat hareketine verdiği tipik, kolektif duygusal tepkisi hakkındaki genellemelerdir.

Wall Street Cheat Sheet’in göstermeyi amaçladığı şey: pazarlardaki değişken hareketler, yukarıda belirtilen korku ve açgözlülüğe iten duygulardır.

Daha açık olmak gerekirse, Wall Street Cheat Sheet’te tasvir edilen duygular, bu pazar modelinde çoğunlukla kârsız katılımcıların duygularıdır. Sonuçta, hem başarılı hem de başarısız tüccarların/ yatırımcıların bir düzeyde korku ve açgözlülük yaşadıklarını varsayabiliriz. Aynı zamanda meydana gelmezler; ve kazanan tüccarlar da duyguların üstesinden gelmemelidir.

Duyguları burada tasvir edilen yatırımcıları kaybetmek, her zaman piyasa trendinin en az bir adım gerisindedir. Bu yatırımcılar yanlış zamanlarda doğru duygulara sahipler: açgözlü olmaları gerektiğinde korkuyorlar ve korkmaları gerektiğinde açgözlüler.

Algıladıkları şeyden bunalmış olan bu insanlar, neredeyse risksiz olarak yanlış algıladıkları pazara girmeye çalışıyorlar.

Pazar Eğilimleri Karmaşık

“Trend senin arkadaşın” denilen tabir tamamen doğrudur. Tüm ticaretin ve bir ölçüde yatırımın temeli, eğilimleri tanımlamaktır. Farklı zaman dilimindeki eğilimleri tespit etmek ve yatırım için onlara atlamak, ticaretin temelini oluşturur. Gerisi sadece detaylardır.

Yanlış Zamanda Doğru Hareket

Bu tüccarlar / yatırımcılar eğilime çok geç kalmıştır ve bir eğilimin sonunda muhtemel olan geri dönüş tehlikesine karşı koruma sağlamamaktadır. Trend herkes için çok açık hale geldikten sonra eğilimi satın alırlar; yanlış zamanda doğru şeyi yapıyorlar.

Sonuç, varlığın çökmekte olan fiyatının yanında gördüğümüz şeydir: gönül rahatlığı, kaygı, inkar ve panik. Bu insanlar, nihayetinde yükseliş trendine yatırım yaptıklarından emindir. Açgözlülük nedeniyle, eğilimin muhtemelen sona erdiğini ve tersine döndüğünü görmezler.

Satrançta olduğu gibi, basit bir oyun olarak başlayan şeyin kesin olarak cevaplanması neredeyse imkansız hale gelir. Bir sahtekarlığı olan bir piyasayı gerçekten kontrol etmedikçe, bir trendin ne zaman başladığını veya bittiğini kesin olarak söylemek mümkün değildir.

Herhangi bir şüphenin ötesini asla bilemezsiniz; her zaman bir risk vardır ve en iyi tepki, riski sıkıca yönetirken en eğitimli ve bilgili tahminin mümkün kılınmasıdır. Eğitim ve deneyim, duyguların yerini aldığında; çoğu zaman bir eğilim ortaya çıkarılabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner