Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasının 2020 İlk Çeyrek Özeti

2020 yılının ilk çeyreğinin dijital varlık pazarındaki verileri analiz edildi.

btc ve piyasa 1280x852

2020 yılının ilk çeyreğinin dijital varlık pazarındaki verileri analiz edildi. Raporlara göre Bitcoin 2020 yılının ilk çeyreğinde değerinin %11’ini kaybetti, ancak bazı altcoin ve stabil koinler yine de kazanç sağlamayı elde etti ve Bitcoin’in piyasa hakimiyeti de azaldı.

Bitcoin’in İlk Çeyrek Verileri

Beklenmedik COVID-19 salgını, kripto para birimleri de dahil olmak üzere çoğu piyasaya baskı yaptı. 2020 yılının ilk çeyreğindeki şiddetli fiyat dalgalanmaları nedeniyle, dijital varlıkların çoğu kayıplar yaşadı. Örneğin raporlara göre Bitcoin, değerinin % 10,8’ini kaybetti.

Kimi önde gelen isimler ise insanlara bu dönemde yatırım portföylerinin %1’ini Bitcoin’e yatırmalarını önerdi. Bunlar arasında popüler TV dizisi The Simpsons ve Virgin Galactic başkanı Chamath Palihapitiya da yer aldı.

İlk çeyrekte görülen düşüşe rağmen, Nisan ayının başında Bitcoin’in tarihsel olarak en güçlü çeyreğine girdiğini de belirtmek gerekir. BTC ikinci çeyrekte ortalama olarak % 66 artış gösterdi. Önde gelen kripto para yatırımcısı TM Lee de bu durumu şöyle özetledi:

“İlk çeyrek kesinlikle hafızalarımızdan silmek istediğimiz bir çeyrek oldu. Dünya sadece COVID-19 salgını tarafından yıkılmakla kalmadı, aynı zamanda hisse senedi ve kripto pazarında büyük kayıplar yaşadı. Ancak fiyattaki her büyük düşüşle, kripto paraları ucuza satın alma fırsatı doğdu. İkinci çeyreğe girerken, koronavirüs salgının azalacağını ve pazarların iyileşeceğini umuyoruz.”

Altcoinler BTC’ye Karşı Yükseliyor

Bitcoin Mart ayında 24 saatlik bir zaman diliminde, değerinin yaklaşık %40’ını kaybettiği büyük düşüşler görmesine rağmen, bazı kripto para birimleri ilk çeyreği karla kapattı. Bunlara Ethereum (+%3), Bitcoin Cash (+7), Tezos (+19), Chainlink (+28) ve Dash (%59) dahildi. Bu dönemde en önemli kazancı ise Bitcoin SV (+% 70) elde etti.

Sonuç olarak, Bitcoin’in altcoinler üzerindeki hakimiyeti ilk çeyrekte %3.5 oranında azaldı.

Stabil koinler de etkileyici bir ilk çeyrek yaşadı. Yatırımcılar genelde bu para birimlerini  artan oynaklık dönemlerinde kullanırlar, örneğin Perşembe günü yaşanan panik satışlarında olduğu gibi. Bu sebeple, çoğu kripto para birimi düştüğünde, stabil koinlerin toplam piyasa değeri arttı.

Böylece stabil koinlerin toplam arzları sadece birinci çeyrekte %30’un üzerinde arttı. İçlerinde piyasa hakimiyetleri en çok olan ise Tether’dır. USDT toplam stabil koin piyasa değerinin % 84.4’üne sahip olmakla beraber, aynı zamanda ilk çeyrekteki işlem hacminin % 94.16’sına da sahiptir.